Miłość uczennicy do nauczyciela a konieczność wizyty u psychologa

Na przestrzeni ostatnich miesięcy mam dosyć poważny problem emocjonalny. Zakochałam się w swoim nauczycielu, lecz różnica wieku i regulamin szkoły nie są aż tak kłopotliwe, jak jego odmienna orientacja seksualna, której jestem pewna. Nie chce ze mną wcale rozmawiać na ten temat, chociaż stale uważałam, że rozmowa jest najlepszym rozwiązaniem. Niestety... Od kiedy powiedziałam mu, że coś do niego czuję - unika mnie. Zastanawiam się, czy nie będzie mi potrzebna wizyta u psychologa?

Dzień dobry.

Pani nauczyciel postępuje bardzo roztropnie. Niezależnie od jego wieku, orientacji i regulaminu szkoły, istnieje między wami zależność "służbowa", tzn. Pani jest jego uczennicą, a on jest Pani nauczycielem. W tego rodzaju "układzie" bardzo łatwo o oskarżenie, że nauczyciel wykorzystał swoją "służbową" przewagę i poprzez nią skłonił Panią do uległości (grożąc np. jakimiś szkolnymi sankcjami).
Z drugiej strony, trochę dziwi to, że Pani wyraźnie nie rozumie tej "skośnej" relacji i chce z nim np. rozmawiać na temat jego orientacji seksualnej i nie dopuszcza do siebie myśli, że nie jest Pani odpowiednim do tych rozmów partnerem.
Nie wydaje się, by w tej sytuacji wizyta u psychologa była Pani "potrzebna", chociaż przydałby się jakiś kontakt ze specjalistą, który uświadomiłby Pani, czym są granice autonomii, do której każdy ma prawo i których przekraczanie jest, krótko mówiąc - niestosowne.

Pozdrawiam.

Na pewno taka wizyta pomogłaby Pani przyjrzeć się przyczynom wyboru tak niedostępnego partnera, a także w poradzeniu sobie z niemożliwym do zrealizowania uczuciem, otworzenia się na inne relacje, odbudowania samooceny, poczucia wartości czy sprawstwa. Zachęcam do skorzystania.