Problem z zatrzymaniem żelaza w organizmie u 18-letniej córki

Witam. Moja 18- letnia córka od dłuższego czasu ma problem z zatrzymaniem żelaza w organizmie. Wczoraj odebrałam jej wyniki. Żelazo- 14, ferrytyna 5,7. Nie wiem co dalej robić?

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam. Opisywany przez Panią stan może wynikać z niskich ilości żelaza dostarczanych z dietą lub z nieprawidłowego wchłaniania tego pierwiastka. Jeżeli córka dba o dietę lub przyjmuje preparaty żelaza, a mimo to wyniki nie poprawiają się, lekarz może zalecić wykonanie krzywej przyswajania żelaza. Badanie to jest pomocne w ustaleniu przyczyny niedoboru żelaza.