Problemy z jedzeniem u 3-letniego wcześniaka

Witam jestem mamą 3 letniej córeczki która jest wcześniakiem,problem polega na tym że jest niejadkiem , córka waży niecałe 9 kg, wyniki robimy co 6 miesięcy i są super , jej dzienny posiłek to-ok pół litra mleka modyfikowanego, parówka, kawałek chlebka, zupa rosół lub pomidorowa,wafel ryżowy, i oczywiście pije dużą ilość wody, czasem kawałek jabłka. w zasadzie przybiera na wadze ale jest bardzo drobna i ta waga jest jednak bardzo mała. proszę o pomoc

Przede wszystki powinna Pani wykluczyć z diety mleko modyfikowane - jego skład jest odpowiedni dla niemowląt i dzieci do drugiego roku życia, ale w późniejszym wieku może właśnie powodować nadmierne uczucie sytości i zaburzać apetyt. Oprócz tego powinna Pani spróbować zadbać o urozmaicenie diety dziecka - oferując mu również inne wartościowe produkty spożywcze. Tutaj trzeba przyjąć nadrzędną zasadę, że głodne dziecko to dziecko, które zje to co się przed nim postawi (z naprawdę niewielkimi wyjątkami) - trzeba więc uzbroić się w cierpliwość na kilka dni i nie pozwalać dziecku wybrać (jeżeli ulega Pani w którymś momencie i daje dziecku coś innego niż początkowo oferowane danie to jest to właśnie dawanie dziecku władzy). Natomiast rzecz najważniejsza jest taka, że jeżeli dziecko przybiera na wadze i jest zdrowe - nie ma żadnych nieprawidłowości w badaniach - to nie wskazań do "tuczenia" żeby było mniej szczupłe lub po prostu większe. Gdyby była taka potrzeba dziecko upomniałoby się o więcej jedzenia - najwyraźniej ma taką właśnie budowę ciała i metabolizm i nie ma powodów żeby przy prawidłowych wynikach szukać w tym patologii. Powodem modyfikacji sposobu żywienia jest małe urozmaicenie diety, a nie to, że nie zabezpiecza podstawowych potrzeb żywieniowych i energetycznych dziecka.

Witam,
należałby ustalić, czy córka próbuje innych rzeczy prócz tych wymienionych przez Panią? Czy unika dotykania jedzenia? Czy drażnią ją zapachy lub dźwięki? Istotne jest też uwzględnienie profilu emocjonalnego dziecka: czy córka często się złości, gdy coś nie jest po jej myśli, czy próbuje kontrolować otoczenie? Odpowiedzi na powyższe pytania są niezbędne do ustalenia czy opisywana sytuacja jest przejściowa i dziecko zaliczyć można do grona tzw. niejadków, czy trudności córki wymagają kompleksowej terapii.