Problemy z jedzeniem u 3-letniego wcześniaka

Witam jestem mamą 3 letniej córeczki która jest wcześniakiem,problem polega na tym że jest niejadkiem , córka waży niecałe 9 kg, wyniki robimy co 6 miesięcy i są super , jej dzienny posiłek to-ok pół litra mleka modyfikowanego, parówka, kawałek chlebka, zupa rosół lub pomidorowa,wafel ryżowy, i oczywiście pije dużą ilość wody, czasem kawałek jabłka. w zasadzie przybiera na wadze ale jest bardzo drobna i ta waga jest jednak bardzo mała. proszę o pomoc
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Przede wszystki powinna Pani wykluczyć z diety mleko modyfikowane - jego skład jest odpowiedni dla niemowląt i dzieci do drugiego roku życia, ale w późniejszym wieku może właśnie powodować nadmierne uczucie sytości i zaburzać apetyt. Oprócz tego powinna Pani spróbować zadbać o urozmaicenie diety dziecka - oferując mu również inne wartościowe produkty spożywcze. Tutaj trzeba przyjąć nadrzędną zasadę, że głodne dziecko to dziecko, które zje to co się przed nim postawi (z naprawdę niewielkimi wyjątkami) - trzeba więc uzbroić się w cierpliwość na kilka dni i nie pozwalać dziecku wybrać (jeżeli ulega Pani w którymś momencie i daje dziecku coś innego niż początkowo oferowane danie to jest to właśnie dawanie dziecku władzy). Natomiast rzecz najważniejsza jest taka, że jeżeli dziecko przybiera na wadze i jest zdrowe - nie ma żadnych nieprawidłowości w badaniach - to nie wskazań do "tuczenia" żeby było mniej szczupłe lub po prostu większe. Gdyby była taka potrzeba dziecko upomniałoby się o więcej jedzenia - najwyraźniej ma taką właśnie budowę ciała i metabolizm i nie ma powodów żeby przy prawidłowych wynikach szukać w tym patologii. Powodem modyfikacji sposobu żywienia jest małe urozmaicenie diety, a nie to, że nie zabezpiecza podstawowych potrzeb żywieniowych i energetycznych dziecka.

0

Witam,
należałby ustalić, czy córka próbuje innych rzeczy prócz tych wymienionych przez Panią? Czy unika dotykania jedzenia? Czy drażnią ją zapachy lub dźwięki? Istotne jest też uwzględnienie profilu emocjonalnego dziecka: czy córka często się złości, gdy coś nie jest po jej myśli, czy próbuje kontrolować otoczenie? Odpowiedzi na powyższe pytania są niezbędne do ustalenia czy opisywana sytuacja jest przejściowa i dziecko zaliczyć można do grona tzw. niejadków, czy trudności córki wymagają kompleksowej terapii.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty