Co zrobić z takim jedzeniem u syna?

Witam mój syn w kwietniu skończy 9 lat. Od 3 roku życia powoli odrzucał różne potrawy , pokarmy poprosi mówił że nie chce ich jeść. Tak jest do teraz . Syn ucieka na górę jak starszy brat je np. Kanapkę . Jak bym nie wciskała mu jedzenie nie upomniał by się o nie przez cały dzień. Jak je np obiad , to zje jedna pałkę i twierdzi że już nie może . Ale słodkości by jadł normalnie staramy się ograniczać słodkości . Martwi nas to że nie chce jeść normalnego jedzenia i że nie czuje głodu na nie zawsze jak już się upomina to tylko o naleśniki z cukrem pudrem .

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno jednoznacznie wskazać przyczynę braku apetytu dziecka – jeśli jednak przybiera na wadze, rośnie i rozwija się prawidłowo, to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw.

Niemniej zdecydowanie modyfikacja jadłospisu jest nieodzowna. W tym przypadku wskazane jest nie ograniczanie słodyczy, lecz zupełne wyeliminowanie ich z diety dziecka. Mogą się one w znacznym stopniu przyczyniać do pogłębienia problemu Pani dziecka. Cukier to potwierdzona naukowo substancja uzależniająca i tłumiąca przy tym uczucie głodu.

Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta – dietetyka na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozwoj-dziecka-a-cukier-w-diecie.

Sugeruję konsultacje z dietetykiem dziecięcym – powinien uświadomić Pani czy i jakie błędy są popełniane oraz jak zmodyfikować dietę dziecka, by uzupełniała niedobory, była odżywcza, a zarazem budziła zainteresowanie dziecka jedzeniem. Warto także, by zgłosiła Pani ten problem pediatrze – wskazane są badania morfologiczne krwi w celu wykluczenia anemii, a także być może badania w kierunku pasożytów i Candidy.

Więcej informacji odnajdzie Pani w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-u-dziecka oraz https://portal.abczdrowie.pl/pasozyty-u-dzieci-owsiki-lambile-glista-ludzka-tasiemiec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.