Co zrobić ze słabym jedzeniem dziecka?

Dzień dobry, jestem mamą 3 latki, córka urodziła się jako wcześniak z powodu braku przybierania na wadze. Dzisiaj ma 3 lata i waży ok 23 kg ok100cm, jest bardzo wybrednym dzieckiem i nie je tego co bym chciała, zero warzyw owoce tylko wybrane, makaron zupa pomidorowa, kopytka, pyzy, i mieso, chlebek z pasztetem lub szyneczka to jej jadłospisy, córka ciągle domaga się słodkiego oczywiście ograniczamy do minimum czasami do zera, próby i zachęty spróbowania czegoś nowego wychodzą niepowodzeniem. Dziecko jest bardzo aktywe, lekarze ze względu na wagę straszą nas różnymi chorobami. Co możemy z tym zrobić? Dodam jeszcze że pije czystą wodę i problemów z kupką nie ma.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

stoi Pani przed sporym wyzwaniem – niejadek w domu często kosztuje rodziców dużo stresu i trudnych emocji. Być może córka wyczuwa atmosferę napięcia, która tworzy się wokół jedzenia, a im większa presja, tym dziecko mniej będzie jadło. Paradoksalnie czasem warto nie naciskać, a pokazać, że jedzenie jest dla Pani i innych domowników przyjemnością i okazją do dobrej zabawy. Cenić należy szczególnie wspólny czas w kuchni i włączać dziecko w przygotowywanie posiłków dla najbliższych. Można nadawać warzywom śmieszne nazwy lub dodawać przymioty, które będą czyniły dany produkt atrakcyjnym w oczach córki – jednocześnie podając jeden produkt w kilku odsłonach o różnych konsystencjach. Poza tym badania wskazują, że dzieci często otwierają się na nowe smaki w towarzystwie innych dzieci, podpatrując kolegów, dlatego warto do posiłków zapraszać zaprzyjaźnionych rówieśników.

Proszę również nie zapominać, że niejadki często mają zaburzenia sensoryczne i motoryczne – dlatego odrzucają dane pokarmy ze względu na np. konsystencję. W tym wypadku można skonsultować się z terapeutą integracji sensorycznej, a być może skorzystać ze specjalnej diety sensorycznej, dopasowanej indywidualnie do potrzeb córki. Wybiórczość pokarmowa może wymagać także pomocy logopedy.

W naszym portalu kwestia braku apetytu u dzieci była poruszana w pytaniach zadawanych przez inne mamy, zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niechec-do-jedzenia-u-dwuipollatka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zachecic-dziecko-do-jedzenia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-jedzeniem-u-3-letniego-wczesniaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.