Czy waga mojego 7-letniego dziecka jest prawidłowa?

Witam, córka ma 7 lat i 3 miesiące. Ma 125cm oraz wazy 29-30 kg. Czy taka waha jest prawidłowa? Dodam ze jakiś czas temu w badaniach wyszło podwyższone tsh. W usg w tarczycy wyszły pecherzyki koloidalne. Brała jodid, aktualnie ma eutyroxie. Martwi mnie to ze ma trochę wystający brzuszek. Ograniczyliśmy słodycze,je dużo warzy i owoców. Bardzo proszę o odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

waga córki oscyluje w granicach 85 centylu dla wagi, to znaczy, 85% dzieci tej samej płci i w tym samym wieku ma taką samą wagę lub jest od niej lżejsza. Wzrost córki oscyluje w granicach 50 centyla.

Sam pomiar wagi nie jest do końca adekwatny, liczy się także tempo wzrastania oraz – jak Pani wspomina w poście – wpływ innych problemów ze zdrowiem. Przyjmowanie leków oddziałujących na regulowanie tarczycy bez wątpienia może pozostawać w związku z przybieraniem córki na wadze. Proszę skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym, a w razie potrzeby także z dietetykiem dziecięcym. Być może potrzebne będzie wykonanie podstawowych badań krwi. Szczera rozmowa pozwoli dobrać dietę córki adekwatnie do stanu jej bieżącego zdrowia i preferencji żywieniowych, a przede wszystkim uniknie popełnienia niepotrzebnych błędów. Poza samym żywieniem warto przyjrzeć się aktywności fizycznej dziecka i być może położyć nacisk na wspólne, rodzinne uprawnianie sportu.

Nasi eksperci odpowiadali już na podobne pytania, być może będzie to dla Pani pomocne:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzrost-wagi-u-9-letniego-dziecka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/idealna-waga-jak-powinna-wynosic,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odpowiednia-waga-w-stosunku-do-wieku-i-wzrostu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.