Co myśleć o tym jedzeniu córki?

Moja 3 tygodniowa córka je z piersi ok 20 minut po czym wypluwa brodawkę i kładzie się na piersi jakby zakończyła jedzenie i śpi. Chwilę z nią czekam aż się odbije. Następnie odkładam ją do łóżeczka i budzi się gwałtownie po czym dalej szuka piersi jakby chciała jeść. Czy ona nie dojada? Czy moje mleko się zmieniło? Wcześniej było ok, jadła pół godziny i zasypiała bez problemu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

takie zachowanie u noworodków i niemowląt jest naturalne. Matki bardzo często sygnalizują, że w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia dziecko cały czas domaga się piersi i nawet zasypiając, nie wypuszcza z ust brodawki. To zachowanie jest procesem stymulacji laktacji i oznacza, że dziecko ssąc brodawkę, wzmaga produkcję pokarmu, by zapewnić sobie coraz większe ilości mleka na przyszłość. Wynika to z faktu, iż pierwsze miesiące życia niemowlęcia to czas gwałtownego rozwoju, w przebiegu którego rośnie zapotrzebowanie na pokarm. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/odpornosc-wyssana-z-mlekiem-matki.

Nieustanne domaganie się piersi zatem nie wynika z głodu, a raczej nie tylko z głodu, i na pewno nie oznacza, że mleka jest za mało lub jest zbyt mało kaloryczne. Zdrowa, przystawiająca niemowlę „na żądanie” kobieta nie jest w stanie zagłodzić dziecka czy sprawić, że będzie niedożywione, więc nie ma Pani powodu do obaw. Proszę pamiętać, że o stanie zdrowia dziecka i jego prawidłowym rozwoju na przestrzeni kolejnych miesięcy mówić będą jego przyrosty, czyli zwiększająca się waga. Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/mleko-matki-jest-najlepsze.

Warto zachować cierpliwość, gdyż dla dziecka pierś to także synonim matczynej miłości i bezpieczeństwa, więc bardzo często niemowlę domaga się piersi także w trudnych momentach w jego życiu – podczas ząbkowania, choroby, bólu brzucha, ale także w trakcie intensywnego rozwoju, czyli tzw. skoków rozwojowych. Czym są skoki rozwojowe, przeczyta Pani w materiale dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skoki-rozwojowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.