Rozwój dziecka a cukier w diecie

Czy dzieci potrzebują cukru ze słodyczy do rozwoju? Mój mały niestety je tego sporo ze względu na babcię, która argumentuje to na zasadzie "cukier krzepi".

Witam,

Dawniej cukier był trudniej dostępny, więc rzadko bywała możliwość "przedawkowania", jednak na dzień dzisiejszy jest wszechobecny, szczególnie chętnie spożywany przez dzieci, bo przecież smaczny, ale niestety ani zdrowy ani też potrzebny.
Nasz pospolity cukier to nic innego jak węglowodany, które FAKT, są niezbędne do rozwoju. Należy natomiast pamiętać, iż istnieją dwa rodzaje węglowodanów, na te których należy się wystrzegać, czyli węglowodany proste, do których zalicza się cukier oraz węglowodany złożone, które są bardzo pożądane w diecie każdego człowieka i dostarczają wiele wartości odżywczych, np. pieczywo pełnoziarniste, ryż brązowy, makaron razowy i inne.

Odpowiadając na Pani pytanie: Nie, cukier ze słodyczy nie jest ani potrzebny ani niezbędny. Robi szkody zarówno w zębach jak i masie ciała, może zaburzać metabolizm. Niesie za sobą szereg niekorzystnych konsekwencji.

Pozdrawiam,
Magdalena Rapacka