Problemy z samooceną i krytycyzm wobec siebie a zażywanie substancji psychotropowych

Witam mam na imie Mariusz 17 lat,mam problem ze sobą taki że codziennie rozmyślam o sobie,patrze w lustro i mysle że źle wyglądam jestem szczuply moglbym przytyć ale tego nie zmienie,twierdze że raczej mam za ładną bluze albo że brzydką nie tak jak trzeba ubieram sie jak powinienem gdy jadę autobosem czuję jakby wstyd. Chodzą mi takie myśli że chcialbym czasami byc kims innym a dokladnie lepszy, ze coś mam z głową i wgl a ten stan trwa z 2/3 lata Dodam że pale trawe juz rok a fete od 2 miesiecy
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Mariuszu masz problem z poczuciem własnej wartości - dlatego odczuwasz wstyd w sytuacjach ekspozycji społecznej, z tego samego powodu również chciałbyś być kimś innym.
Pamiętaj także, że substancje psychoaktywne pogłębiają nastrój depresyjny (więc również krytycyzm wobec własnej osoby) dlatego między innymi z tego powodu powinieneś z nich zrezygnować.
Pozdrawiam

Witam. Koncentrowanie się na swoim wyglądzie, krytycyzm w ocenie samego siebie to zjawiska charakterystyczne dla okresu życiowego, w którym się znajdujesz. Zależy Ci na tym, by dobrze się prezentować, podobać się innym i sobie. Stawiasz sobie wysokie standardy w tym zakresie. Wyobrażam sobie, ze taka postawa wobec siebie jest męcząca. Uważam, że korzystanie z substancji psychoaktywnych utrudnia Ci konstruktywne radzenie sobie w tej sytuacji, gdyż rozregulowuje emocjonalnie, a Ty potrzebujesz większej stabilizacji. W okresie dojrzewania pojawiają się problemy z nastrojem w związku, np. ze zmianami hormonalnymi. Emocje są bardziej labilne, rozregulowane, a zażywanie substancji, o których wspominasz jeszcze bardziej zakłóca funkcjonowanie emocjonalne i przysparza Ci więcej problemów. Jeśli chcesz pomóc sobie, to zrezygnuj z używek, a gdy okaże się to trudne, to skorzystaj z pomocy terapeuty uzależnień,
pozdrawiam
Anna Gromińska

Witaj Mariuszu,
Problem, o którym piszesz jest bardzo złożony. Powszechnie wiadomo, że nasza psychika w dużym stopniu zależy od biologii mózgu. W "zwykłych" zaburzeniach nastroju, depresjach, kłopotach z samooceną, poczuciem niższej wartości decydującą rolę odgrywają tzw. neuroprzekaźniki odpowiedzialne za nastrój. Ich wadliwe funkcjonowanie zależy od wielu czynników, miedzy innymi od tego jakich emocji nauczyliśmy się w dzieciństwie, jak przebiegała nasza droga życiowa ale także (charakterystycznych dla Twojego wieku) zmian hormonalnych. W Twoim przypadku jednak, istotne znaczenie ma fakt nadużywania substancji psychoaktywnych. U każdego człowieka tolerancja na nie jest różna, zawsze jednak doprowadzają one do zmian w funkcjonowaniu mózgu. Opisywane przez Ciebie objawy mają charakter zaburzeń emocjonalnych. To nie tylko problem z samooceną i krytycyzmem lecz(jak się wydaje) poczucie "dziwności", odmienności i czegoś, co wymyka się kontroli umysłu. Potrzebujesz pomocy terapeuty zajmującego się uzależnieniami. Przygotuj się do tego odnotowując wszystkie swoje odczucia, sytuacje, w których najczęściej występują, swoją samoocenę (mocne i słabe strony), przeanalizuj historię swojego życia, zwróć uwagę, jakich emocji nauczyłeś się w dzieciństwie, ile masz wewnętrznych zasobów, co sadzą o Tobie bliscy itp. Konieczna jest wizyta w poradni zajmującej się uzależnieniami. Pozdrawiam. Krystyna Weigl-Albert