Jak wyrażać swoje emocje i mieć lepszą samoocenę?

Witam mam 24 lata i wydaje mi sie ze nie potrafie wyrazic swoich emocji tzn. w towarzystwie nieraz jest dobrze nieraz zle mam dziwne leki obawe przed jakokolwiem czynnoscia bywaly lepsze dni i gorsze ale czuje ze nad moja glowa ciazy jakis ociezale zjawisko nie do opisania ktore robi mi sajgon w glowie z samoocena tez nie najlepiej bo gdy gdzies wychodze caly czas czuje jakby ktos na mnie patrzyl i ocenial z najgorszych stron a nie jestem brzydkim chlopakiem czekam na odpowiedz pozdrawiam

Witam Pana,
Samoocena, czyli poczucie własnej wartości, kształtuje się w procesie socjalizacji. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Wskazana jest pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego. Poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Mogą pojawiać się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Wskazane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy - poprawi się Pana funkcjonowanie społeczne oraz ustabilizuje się Pana samoocena, co wpłynie na dobrostan psychiczny. Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję Panu za zaufanie :)

Z Pana opisu, wnioskuję że jest Pan świadomy, tego, jak się Pan czuje w relacjach międzyludzkich.
Zdolności retrospekcyjne (wglądu w Siebie) będą Panu pomocne w pracy terapeutycznej, pod okiem Psychologa/Psychoterapeuty, nad wzmocnieniem poczucia własnej wartości, której jednym z filarów jest samoocena.

Proszę nie czekać i sięgnąć po wsparcie specjalistyczne.

Gdyby miał Pan życzenie pracy rozwojowej, nad samooceną, zapraszam do kontaktu via Skype/via Messenger.

Z przesłaniem dla Pana Tego, Co jest Panu teraz potrzebne!

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605