Problemy z trawieniem przy niewydolności trzustki

Mam niewydolnosc trzustki, wskazuja na to problemy z trawieniem, badania usg, oraz podwyzszone stezenie amelazy i bilirubiny w osoczu krwi. Nic mnie nie boli czuje czasami lekkie uczucie z lewej strony tulowia oraz skurcze. Lecz najmniej przyjemne sa problemy z ukladem trawiennym, czyli gazy, zaparcia burczenie w zoladku. Przez jak dlugo powinienem kontynuowac branie enzymow trawiennych? Po jakim czasie leczenia moge liczyc na poprawe?To oznacza ze nigdy nie bede mogl sie juz napic alkoholu?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Przede wszystkim warto ustalić przyczynę niewydolności trzustki. Niektóre z przyczyn, jak np. kamica żółciowa mogą być bowiem leczone, co w efekcie powoduje powrót prawidłowej funkcji trzustki. Większość przyczyn, np. alkohol, powoduje nieodwracalne uszkodzenie trzustki. Proszę kontynuować przyjmowanie enzymów trawiennych wg zaleceń lekarza gastroenterologa. Zdecydowanie nie wolno Panu pić alkoholu do czasu unormowania się funkcji trzustki, o ile taka możliwość w ogóle istnieje. O szczegółach proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym.