Problemy ze snem u 27-latka

Dzień dobry, mam 27 lat, a na problemy ze snem cierpię całkiem niedługo. Moja bezsenność zaczęła się wraz z problemami w związku; np. nie mogłem zasnąć bez mojej dziewczyny (raz cztery dni w ogóle nie spałem). Obecnie śpię nie więcej niż pięć godzin; zasypiam o 22/23, budzę się o 4 i dalej trudno jest mi zasnąć. Od dwóch miesięcy biorę asertin (4x50 ml/dzień). Od dwóch dni zacząłem barć na sen apo-zolpin. Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam.

Witam serdecznie bardzo często problemy ze snem wynikają z napięć płynących z obecnej sytuacji życiowej czy to w związku, czy też w innej dziedzinie życia. W sprawie leków warto skonsultować się z lekarzem ponieważ długie ich zażywanie bez kontroli może w przyszłości spowodować duże problemy z powrotem do snu fizjologicznego. To, co mogę poradzić to udanie się na spotkanie z terapeutom prowadzącym pary ponieważ jak wynika z treści pytania to problemy w związku są kłopotem a niespanie jest ich konsekwencją. Pozdrawiam.

Dzień dobry,
pisze Pan o poważnym objawie, jaki stanowi bezsenność. Może ona być symptomem różnego rodzaju problemów emocjonalnych, natomiast na pewno nie występuje samoistnie, tylko jest wyrazem wewnętrznych dylematów i konfliktów. A zatem przyjmowane leki mogą poprawić Pana funkcjonowanie w zakresie snu, nie zmienią jednak przyczyny problemu. Warto by się zająć tymi przyczynami, podczas porady psychologicznej lub psychoterapii. Być może bezsenność wyraża coś, co można ująć słowami, zająć się tym.
Pozdrawiam,
Aneta Fudała