Próchnica u dwuipółlatka

witam. moj synek ma 2,5 roku. ma postepujaca prochnice butelkowa. byla widoczna juz ok roku temu ale ze wzgledu na brak ubezpieczenia zdrowotnego nikt nie chcial.nas zarejestrowac. w chwili obecnej zostalam skierowana do kliniki stomatologii dziecievej we wroclawiu gdzie ciezko sie dostac. gdzie jeszcze moge zaczac leczyc synka? czy lapisowanie to jedyna dobra metoda? czy po nim sa szanse na zdrowe zeby stale?

2,5 roku to zupelny maluch i ciezko bedzie cokolwiek zrobic po dobroci. Rozwaz znieczulenie ogolne, podczas ktorego wszystkie zeby beda mogly byc leczone, a te ktore sa w bardzo zlym stanie usuniete. Rozumiem, ze posiadacie juz ubezpieczenie? jak wpiszesz w google "wrocław NFZ Stomatologia dziecieca" to znajdziesz wiecej placowek, ktore maja umowe i lecza w ramach ubezpieczenia. Co do lapisaowania- to powstrzymuje ono chorobe prochnicowa i jest szansa, ze prochnica nie zniszczy zebow stalych. Lapisowanie nie jest jedyna dobra metoda, ale czasami jedyna mozliwa do wykoknania u wyrywajacego sie i wrzeszczacego dziecka, gdyz polega na tzw malowaniu zebow(pokrywaniu zebow odpowiednimi preparatami) bez wiercenia. Zdecydowana wada tej metody jest to ze zeby zrobia sie czarne w miejscach w ktorych bylo lapisowanie. Lapisowania nie da sie zastosowac we wszystkich przypadkach, a jedynie na plaskich opwierzchniach, gdzie dostep preparatu do prochnicy jest mozliwy- najczaesciej lapisowane sa zz. gorne przednie i dolne przednie. To co mozesz zrobic dla swojego dziecka to zastosowac profilaktyke przeciw prochnicowa przynajmniej do momentu wyleczenia prochnicy: zero cukrow: czyli slodzonych herbatek(gotowcow ze sklepu), slodzonych kaszek, platkow sniadaniowych, zero slodyczy. Zakaz jedzenia z butli, zakaz zasypiania z butelka, zakaz karmienia noca i pojenia noca z butelki, eliminacja wszelkich zaklejaczy pokarmowych-jak chipsy, chrupki czy inne, zaraz mielenia dziecku pokarmow i podawania wszelkich papek, wyrzucenie smoczka. Dziecko musi zaczac zuc, dzieki czemu bedzie samooczyszczalo zeby. Czyszczenie zebow conajmniej 2 razy dziennie po sniadaniu i po kolacji i po tym zero jedzenia. Czyszczenie przez rodzicow, a pozniej mozna zostawic szczoteczke dziecku do samodzielnego czyszczenia. Kontrola czystosci zebow po czyszczeniu. Czeste kontrole stomatologiczne po zakonczeniu leczenia. Jesli jakis zab bedzie musial byc usuniety koniecznie idz do ortodonty, be dowiedziec sie w jakim wieku i jak dziecko powinno nosic aparaty, zeby utrzymac przestrzen dla zebow stalych, b y zeby sie nie poprzesuwaly po usunieciu melczakow. To chyba tyle, pozdrawiam i zycze powodzenia.

Lapisowanie jest często jedyna metodą, jaką można leczyć próchnicę butelkową. Tak małe dziecko często nie współpracuje z lekarzem na wizytach, a zniszczenie zębów nie pozwala na klasyczne leczenie ubytków próchnicowych (oczyszczenie ubytku wiertłem i założenie wypełnienia). Lapisowanie spowalnia postęp próchnicy, nie leczy jej. Na skutek lapisowanie zęby staja się czarne. Być może stopien zaawansowania prochnicy u Pani dziecka jest tak duży, że bedzie wskazane usunięcie zniszczonych zębów. Na leczenie najlepiej udać się do specjalisty stomatologii dziecięcej. Powinny we Wroclawiu być przychodnie, które maja podpisany kontrakt z NFZ i zatrudniają specjalistę stomatologii dziecięcej. Można oczywiście leczyc dziecko prywatnie.
Należy bezwzglednie poprawić nawyki żywieniowe i higieniczne dziecka. W innym razie zęby stałe są bardzo zagrożone.

Pozdrawiam
Karolina Michalska-Bałaga

Witam!
Impregnacja azotanem srebra jest bardzo dobrą skuteczną i bezbolesną metodą leczenia zębów mlecznych. Skutek uboczny,jakim jest przebarwienie ząbków to jedyny minus,a korzyść jaką jest powstrzymanie postępu próchnicy jest niewspółmierna!Powikłania nieleczonej próchnicy mleczaków są groźne i to one mają wpływ na zdrowie zębów stałych!.Oczywiście o zabiegu decyduje lekarz! Proszę też starać się zlikwidować przyczyny tego rodzaju próchnicy, czyli odstawić butelkę ze słodkim napojem czy kaszką... Uczyć pić z kubeczka i karmić łyżeczką! Płukać usta synka po każdym posiłku i myć ząbki odpowiednią pastą.
Pozdrawiam.Katarzyna Wierzbowska.