Produkty sprzyjające odchudzaniu przy anemii

Witam. Mam pytanie ;) Anemia towarzyszy mi na okrągło a chciała bym bezpiecznie schudnąć. I tu moje pytanie jakich produktów powinnam w szczególności unikać a jakich spożywać więcej ??

Witam. W takim przypadku, aby odchudzanie było bezpieczne, najlepiej przeprowadzić je pod okiem dietetyka. Odchudzając się na własną rękę można nabawić się jeszcze większych niedoborów witamin i minerałów. Przede wszystkim dieta nie może być zbyt restrykcyjna, bo wtedy nie dostarczamy wystarczającej ilości składników odżywczych. Należy wprowadzić produkty bogate w żelazo takie jak: jaja (żółtka), wątróbka, mięso czerwone, ryby, drób, kasze (zwłaszcza jaglana i gryczana), komosa ryżowa (quinoa), produkty zbożowe pełnoziarniste (płatki owsiane, chleb razowy), otręby, rośliny strączkowe (groszek, bób, fasola, soczewica), kiełki warzyw, a do tego warzywa i owoce bogate w witaminę C (ułatwiają wchłanianie żelaza) m.in.: papryka czerwona, pomidory, kapusta, brukselka, natka pietruszki, brokuły, szpinak, cytrusy, jabłka, maliny, jeżyny, dzika róża. Oprócz tego ogólne zalecenia zdrowej diety:
- Codziennie należy spożywać 4-5 małych objętościowo, ale urozmaiconych posiłków. Bardzo ważne jest śniadanie jak najszybciej po przebudzeniu. Kolację należy spożyć najpóźniej 2-3 godziny przed snem.
- Należy unikać podjadania między posiłkami.
- Codziennie należy spożywać minimum 5 porcji warzyw (najlepiej na surowo) i 1-2 porcje owoców.
- Dziennie należy wypijać minimum 2 litry wody mineralnej niegazowanej (między posiłkami oraz w trakcie i po treningu). Można też pić soki warzywne. Należy unikać słodkich napojów. Soki owocowe raz na jakiś czas, najlepiej świeżo wyciskane.
- Codziennie należy spożywać produkty zbożowe pełnoziarniste (m.in. kasze, płatki owsiane, płatki jaglane, gryczane, ryż pełnoziarnisty, otręby, chleb razowy).
- Codziennie zaleca się 2-3 porcje chudego nabiału: chudy twaróg, jogurt, kefir, maślanka.
- Codziennie należy spożywać oleje roślinne na zimno (jako dodatek np. do surówek i sałatek): oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, olej rydzowy, olej z awokado, olej kokosowy. Wskazane są również niewielkie ilości orzechów i pestek oraz niewielka ilość masła. Nie należy używać margaryn.
- Należy wyeliminować dania typu fast-food, wyroby cukiernicze, słodycze, słone przekąski, tłuste sosy, produkty wysokoprzetworzone (np. zupki instant w proszku) oraz alkohol.
- Zdrowe przepisy znajdzie Pani na blogu: www.zdrowapasja.blogspot.com.
Pozdrawiam

Dzień dobry. Zmniejszone wchłanianie żelaza przez organizm może być skutkiem m.in: diety ubogiej w żelazo, nieprawidłowego odżywiania, alkoholizmu, wegetarianizmu i przewlekłych biegunek. Zwiększona utrata żelaza może być wywołana np. obfitymi miesiączkami, krwawieniem z przewodu pokarmowego. Najlepszymi źródłami żelaza w diecie są: podroby, suche nasiona roślin strączkowych (groch, fasola, soczewica, cieciorka),drób, ryby, jaja, produkty zbożowe (płatki owsiane, chleb pełnoziarnisty, makaron pełnoziarnisty), niektóre warzywa (buraki, boćwina, groszek). Zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego mogą być źródłem żelaza. Jednak żelazo pochodzące z produktów zwierzęcych (np. mięso, podroby, wędliny, jaja) jest lepiej przyswajana przez nasz organizm. Jeśli nie ma przeciwwskazana zalecam spożywać żelazo pochodzące z różnych źródeł. Wówczas stan zdrowia powinien się szybciej poprawić. Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska