Proszę i interpretację wyników

Proszę o interpretację wyników. Zaniepokoiły mnie poniższe parametry: Chłopiec 9 lat. MCH wynik 26,1 (norma 27-33,5). Limfocyty wynik 34,4 (norma 40-70). Mono wynik 15,3 (norma 2-8). EOS wynik 5,4 (norma 2-4). Dziękuję za pomoc.
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka

Witam!

Niestety nie podała Pani żadnych jednostek ani pozostałych parametrów morfologii (domyślam się, że były prawidłowe).

Jeżeli inne parametry dotyczące czerwonych krwinek (RBC, Hb, HCT, MCHC, MCV) były w normie, nie należy się przejmować minimalnym spadkiem MCH (średnia zawartość hemoglobiny w krwince).

W przypadku białych krwinek domyślam się, że podała Pani ich odsetek (%), a nie wartości bezwzględnie. W badaniu morfologii jednak te pierwsze są najważniejsze i dopiero, gdy odbiegają od normy, należy sprawdzać odsetek danych krwinek wśród leukocytów. Ponadto normy na otrzymanym wyniku prawdopodobnie dotyczą dorosłych. U 9-latka odsetek limfocytów wynosi przeciętnie 38% (25-50%), eozynofili to 1-5% (czyli tak małe odstępstwa są bez znaczenia).

Niepokojąca jest natomiast wartość dotycząca monocytów (norma 1-6%). Jeżeli wartość bezwzględna (K/ul) jest prawidłowa, nie należy się martwić. Wzrost monocytów obserwuje się najczęściej w zakażeniach bakteryjnych, pierwotniakowych, mononukleozie, uogólnionych reakcjach zapalnych. Jeżeli bezwzględna ilość monocytów odbiega od normy lub nie była oznaczana, proponuję zbadać wskaźniki stanu zapalnego - OB i CRP.

Po dokładną interpretację wyniku należy zgłosić się do lekarza, który zlecił badanie - zrobił to w konkretnym celu i najlepiej będzie mógł odnieść wyniki do pacjenta, którego zna.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty