Proszę mi polecić dietę i ćwiczenia!

Kobieta, 27 lat, wzrost 164 cm, waga 98 kg. Zaczęłam jeździć na rowerze, około 3-4 razy w tygodniu, po około 30-45 minut. Czasem spacer lub basen. Czuję się ociężała, boli mnie kolano, wiem, że muszę schudnąć. Jaką dietę powinnam zastosować i jakie ćwiczenia? Moim celem jest zrzucenie 30 kilogramów i wiem, że to wymaga czasu. Proszę o poradę, ponieważ stosowałam już różne diety (kopenhaską, kapuścianą, warzywną), ale bez rezultatu, ponieważ brak mi silnej woli. Tym razem chcę dać z siebie wszystko, ponieważ zależy mi na moim zdrowiu, lepszym samopoczuciu i ładniejszym wyglądzie. Jeśli przez dwa lub trzy miesiące udałoby mi się cokolwiek schudnąć, uwierzyłabym w siebie i miałabym siłę, by walczyć dalej. Proszę mi pomóc zacząć. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Jeśli zależy Pani na zdrowiu i ładnej sylwetce, proszę nie stosować restrykcyjnych diet odchudzających. Są to diety, które nadmiernie ograniczają podaż kalorii, a organizm musi bronić się przed głodem. Robi to, magazynując tłuszcz. Tak więc mimo iż dostarczamy mało energii, szybko chudniemy i równie szybko powracamy do dawnej wagi, a nawet ją znacznie przekraczamy. Mija to się z celem i przede wszystkim jest niekorzystne dla zdrowia.

Motywacja jest bardzo ważnym elementem diety i w 50% zapewnia jej skuteczność. Aby właściwie rozpocząć kurację odchudzającą, warto jest się zastanowić, jaki jest cel naszej diety i dlaczego chcemy schudnąć.

Warto pamiętać, że w diecie ważne jest jedzenie różnorodnych produktów i spożywanie ich z umiarem, a nie całkowite eliminowanie niektórych z nich.

Polecam również ustalenie realnego planu odchudzania. Jeśli chce Pani ważyć o 30 kg mniej, należy zdawać sobie sprawę z tego, że taka utrata masy ciała może potrwać nawet około 2 lat.

Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe.

Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie, spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.

Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.

Równie ważna jest aktywność fizyczna, która odgrywa decydującą rolę w utrzymaniu szczupłej sylwetki i zdrowia. Powinna Pani ćwiczyć, co najmniej 30-40 minut dziennie. Przykładowe ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl

Proszę pamiętać, że utrata 30 kg wymaga czasu i motywacji. Najlepiej rozpocząć odchudzanie od zmiany nawyków żywieniowych i kontynuować je z pomocą dietetyka.

Pozdrawiam.