Proszę o interpretację opisu rtg kręgosłupa lędźwiowego

Mam 53 lata (kobieta). Proszę o interpretację badania rtg oraz sugestie odnośnie leczenia: "Wygładzenie lordozy z rotacją kręgów wzdłuż długiej osi. Lewostronna skolioza. Szpara międzykręgowa L1/L2/L3 i L5/S1 zwężona na tle dyskopatii. Towarzyszy odczyn zwyrodnieniowy w otoczeniu." Mam szereg dolegliwości: ból podczas stania, przy pochylaniu się (muszę się podpierać), ostre bóle przy zmianie pozycji podczas leżenia, poza tym bóle w prawym pośladku i nodze, "prądy", poranną sztywność itp. Te dolegliwości bardzo utrudniają moje funkcjonowanie. Czy konieczna będzie operacja?

53 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Wynik Pani rtg kręgosłupa wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe oraz wielopoziomowe uszkodzenie krążków międzykręgowych (potocznie nazywanymi dyskami). Struktury uszkodzonych krążków ulegają wysunięciu i mogą uciskać korzenie nerwowe - daje to silne dolegliwości bólowe oraz objawy neurologiczne. W Pani przypadku wskazana jest konsultacja z lekarzem specjalistą neurologii oraz rehabilitacja. Leczenie operacyjne można rozważyć dopiero po nieskutecznym leczeniu rehabilitacyjnym, po uprzednim wykonaniu badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa.