Proszę o pomoc przy znalezieniu odpowiedniej diety

Mam na imię Aneta. mam 16 lat, ważę 71kg przy wzroście 165 cm. Proszę o pomoc przy znalezieniu odpowiedniej diety, gdyż próbowałam głodówki, ale mi nie wychodziło. Źle się czuję ze swoim ciałem. Mam zdecydowanie za dużo sadła! POMOCY! Nikt w mojej rodzinie nie ma nadwagi. Ja też nie mam. Codziennie nie jem śniadania. O 11 jem posiłek, później o 17, a później to co chwilę aż do 22. Jem dużo za dużo i też za bardzo kalorycznie. Proszę, niech mi toś pomoże.

Witam,

Twoja masa ciała wskazuje na nadwagę. Z tego, co napisałaś przyczyną tego stanu są złe nawyki żywieniowe. Niektórych jesteś świadoma (podjadanie, spożywanie kalorycznych posiłków) innych nie, na co wskazuje Twoje nieregularne odżywienie się.

Spróbuj się zastosować do poniższych wskazówek, a nie będą konieczne drastyczne ograniczenia w Twoim jadłospisie.

Zacznij od spożywania 4-5 posiłków w ciągu dnia, co 3-4 godziny. Powinny być lekkie i małe objętościowo. Nigdy się nie przejadaj i jedz powoli, wtedy Twój mózg szybciej dostanie informację o nasyceniu, a Ty zjesz mniej.

W ciągu dnia powinnaś spożywać:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych\
2 porcje tłuszczu (2 łyżeczki oleju)
1 porcja mięsa lub jego zamienników (ryby, rośliny strączkowe)

Unikaj takich produktów jak: fast foody, słone przekąski, chipsy, słodycze, słodkie bułki, ciasta, ciasteczka oraz gotowe dania. Można je zastąpić: galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami.

Produkty nie powinny być smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.

Pij przynajmniej 2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie. Unikaj słodkich i gazowanych napojów.

Nie napisałaś czy uprawiasz jakiś sport. Codziennie powinnaś ćwiczyć minimum 30 minut. Uczestnicz w lekcjach wychowania fizycznego, zapisz się na dodatkowe zajęcia lub zmobilizuj się do ćwiczeń w domu (przykłady znajdziesz na www.abccwiczenia.pl) lub na powietrzu (rower, jogging czy szybki spacer). Pamiętaj, że sport jest niezbędnym elementem pozwalającym na utratę masy ciała, a w Twoim wieku jest szczególnie potrzebny d prawidłowego rozwoju i uniknięcia wielu chorób w wieku późniejszym!

Pozdrawiam.