Przemęczenie i senność podczas stosowania Setaloft

Witam. Przez ok rok biorę tabletki setaloft na depresję, aktualnie po pół dziennie. Dobrze się czuję, tylko zastanawiam się, czemu jestem przemęczona i senna. Od leków (nie tylko na depresje ale też na gardło) zaczęła boleć mnie wątroba więc zaczęłam brać hepatil. Po paru dniach jest lepiej. Chce wrócić do oddawania krwi a przede wszystkim radzić sobie bez leków. Myślałam, żeby kupić deprim forte i brać zamiast setaloftu. Czy pomoże mi to uniknąć nawrotu depresji? Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią,

Przy leczeniu tzw. "pierwszorazowego" z. depresyjnego (jeśli ktoś nigdy wcześniej nie chorował na depresję) zaleca się stosowanie leku od 8-12 miesięcy od momentu uzyskania poprawy. Zatem jesli to u Pani pierwszy taki epizod, a Pani przyjmuje lek od około roku, obecnie jest czas w którym można rozważyć odstawienie leku. Deprim forte jest lekiem na bazie praparatu z dziurawca. Zatem mechanizm jego działania jest zupełnie inny niż sertraliny (do dziś nie udowodniono jednoznacznie w jaki mechaniźmie działają leki ziołowe). Trudno odpowiedzieć na pytanie czy stosowanie Deprimu wpłynie na zapobieganie nawrotom depresji. Jednak u osoby, która przebyła epizod depresyjny ryzyko powrotu depresji jest wyższe niż dla osoby, która nigdy nie chorowała na depresję. Czynnikiem zmniejszającym ryzyko nawrotów depresji może stać się prowadzenie higienicznego i zrównoważonego trybu życia, zwracanie uwagi na swoje potrzeby oraz życie "w zgodzie ze sobą". Takiego sposobu życia można nauczyć się podczas psychoterapii- do czego Panią zachęcam.

Pozdrawiam!

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Witam,
prawdopodobnie leki bardzo dobrze na Pania zadziałały ale ma Pani skutki uboczne w postaci przemęczenia i sennosci. Po odstawieniu jest duze prawdopodobieństwo ze bedzie nawracac. Liczne badania potwierdzaja, ze jest bardzo duza nawrotowosc depresji po odstawieniu lekow, szczegolnie kiedy wystapila juz 2 i 3 raz prawdopodobienstwo wzrasta. TPB została stworzona pierwotnie do leczenia depresji i zmniejszenie nawrotow jest jej najmocniejsza stroną. Zatem mysle ze jeśli odstawi Pani ten lek i cos sie zacznie dziac to bedzie dobrze jak skorzysta Pani z kilku konsultacji psychologa TPB wtedy problem zostanie usuniety w zarodku :) i może nigdy nie wroci.
Pozdrawiam!