Przepuklina tkanki tłuszczowej: jakie są sposoby leczenia?

Od dłuższego czasu odczuwam podczas chodzenia ból pięty lewej stopy. Lekarz ortopeda stwierdził, że jest to przepuklina tkanki tłuszczowej. Leczenie tego schorzenia jest bardzo trudne, a zabieg chirurgiczny nie jest stosowany. Dlatego proszę o odpowiedź na w/w pytanie i czy naprawdę zabieg chirurgiczny nie wchodzi w grę. Pozdrawiam. Karmalek

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przepuklina tkanki tłuszczowej na stopie to schorzenie dość częste, ale niejednokrotnie pacjenci nawet nie zdają sobie sprawy z jej obecności. Wszystko dlatego, że taka przepuklina zwykle nie daje objawów. W Pani/Pana przypadku choroba związana jest jednak z objawami bólowymi. Należy pamiętać, że dolegliwości mogą być mniejsze, gdy chory zrzuci kilka kilogramów – objawowa przepuklina dotyczy bowiem częściej osób otyłych. Nie bez znaczenia jest również unikanie długiego stania, które może nasilać dolegliwości. Leczenie polega najczęściej na stosowaniu specjalnie wyprofilowanych wkładek pod piętę. Leczenie operacyjne jest wdrażane w wyjątkowych przypadkach, kiedy wraz z tkanką tłuszczową w wystającej części przepukliny znajduje się nerw, którego stałe drażnienie powoduje ból. Operacja wiąże się jednak z 2-3 tygodniowym unieruchomieniem, aby zapewnić dobre gojenie się okolicy kluczowej dla podparcia ciężaru ciała. Jeśli objawy są naprawdę dokuczliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie proszę skonsultować się z lekarzem specjalistą, aby rozważył on konieczność zastosowania leczenia. Na początek warto jednak spróbować mniej inwazyjnego leczenia, gdyż często powoduje ono ustąpienie objawów. Proszę również nie zapominać o trosce o ciężar ciała i unikanie wywierania na stopy zbyt dużego nacisku.