Przyczyna codziennych wieczornych mdłości

Witam. Codziennie wieczorem mam mdłości,nudności i zgage i jest mi niedobrze. Biorę tabletki antykoncepcyjne ale uzywam osłonki. Skąd się biorą moje wieczorne dolegliwości? Są one bardzo uciążliwe i nie pozwalają mi zasnąć... Jaka jest przyczyna moim codziennych wieczornych mdłości?

Witam serdecznie,

Zgaga jest związana z cofaniem się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, co wywołuje podrażnienie nabłonka przełyku. Jest ona najczęściej objawem choroby refluksowej, ale nie oznacza, że w Pani przypadku to jest przyczyną objawów. Objawy te mogą być również odpowiedzią organizmu na przyjmowaną antykoncepcję. Zwłaszcza w przypadku przyjmowania dwuskładnikowych tabletek hormonalnych częstymi objawami są właśnie nudności i wymioty. Jest to związane z działaniem estrogenów, a u kobiet z nadwagą mocniej odczuwane są takie dolegliwości. Może Pani także przyjrzeć się swojej diecie, czy po którymś produkcie zgaga się nie nasila. Najczęściej późne i obfite kolacje, leżenie zaraz po posiłku wpływa na pojawienie się zgagi. Jeśli objawy pojawiły się wraz z rozpoczęciem przyjmowania tabletek należy zgłosić się do ginekologa, bo to one mogą być ich przyczyną, a leki osłonowe niekoniecznie pomagają.

Zapraszam także na stronę naszej poradni dietetycznej www.kalorynka.pl, gdzie znajdzie Pani wiele ciekawych artykułów i porad.

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann