Przyjaźń z osobą cierpiącą na zespół natręctw

Witam.Mam na imię Marzena i mam 24 lata.Mam przyjaciela który zmaga się od kilku lat z zespołem natręctw, przyjmuje dośc silne leki tj. olanzapine apotex anafranil .Wspominał mi o zaburzeniach między swoja świadomością a podświadomoscią. Zawsze powtarzal,ze nasze rozmowy dużo mu dają, jednak ostatnio zaczeliśmy sie kłócic.Czy muszę udac się do specjalisty,aby nauczyc się go zrozumiec ? Jak mogę mu pomóc ?

Podjęła pani dość trudne wyzwanie. Przypuszczam, że zależy pani na tej znajomości. Osoba cierpiąca na natręctwa wywiera dość silny wpływ na bliskie osoby, pomagając im sami możemy doświadczać w jak uwikłanym świecie przymusów żyją te osoby. Jest to świat, który kieruje się odmienną logiką, oparty na kruchych podstawach, ich naruszenie wywołuje u osoby chorej ogromny lęk, azyl stanowi wtedy choroba. Na zewnątrz (świadomie) osoba chora deklaruje chęć wyzdrowienia, jednak jakiekolwiek naruszenie równowagi może nasilać natręctwa. Ciekawie ujął to A. Czechow w jednej ze swoich nowel (,,Człowiek w futerale''), proszę przeczytać. Myślę, że w tej sytuacji dobrze byłoby gdyby porozmawiała pani z psychoterapeutą na ten temat.

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Przede wszystkim proszę namówić partnera, aby on stosował psychoterapię w celu pozbycia się objawów. Pani może udać się z nim na konsultację, aby dowiedzieć się jak wspierać partnera.
Pozdrawiam
Agata Dusza