Pytanie o diagnostykę celiakii

Witam. Chciałabym zapytac o diagnostyke celiakii. Wykonuje sie przeciwciała a niekiedy biopsje z jelita czczego. Dotarły do mnie informacje ze w chwili obecnej istnieje juz test na konkretny rodzaj przeciwciała tej choroby ktory daje 100 pewnosci bez robienia biopsji,  chciałabym jednak dokładnie dopytac jak nazywa sie test na to konkretne przeciwciało. Z góry dziekuje i pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Nie jest to przeciwciało , tylko wykonuje się badanie genetyczne. W tym teście można w 100% wykluczyć celiakii lub potwierdzic z dużym prawdopodobieństwem. Proponuje udać się do lekarza gastroenterologa.