Redukacja cholesterolu i pomiar ciśnienia

Witam serdecznie! Chciałbym się dowiedzieć, czy cholesterol całkowity jest wyznacznikiem ryzyka. Skoro z tego co się orientuję jest on liczony ze złego cholesterolu i z dobrego? Jeżeli żaden współczynnik ani cholesterol LDL, ani HDL, ani Trójglicerydy nie są podwyższone to jest możliwe, że cholesterol całkowity jest podwyższony w granicach 200 - 215? Czym może być to spowodowane? Mój cholesterol całkowity w lipcu wynosił 240... do dzisiaj udało mi się go zredukować do 215. Gdzie LDL miałem 178 w lipcu a dzisiaj mam 136. Czy jest to dobry wynik bez użycia leków? Zaznaczam, że oczywiście nie brałem żadnych leków. Mam jeszcze jedno pytanie: dotyczy ono ciśnienia. Od lipca wykryto u mnie nadciśnienie. Skoki były nawet 180 / 120. Brałem tabletki i oczywiście zmieniłem styl życia. Zrzuciłem 6 kg nadwagi. Zaznaczę, że mam 28 lat. Lekarz zalecił mi badania ciśnienia rano i wieczorem. Tak też zrobiłem aż w końcu ciśnienie było idealne wieczorem i rano 128/80 a nawet niższe. Badanie rano wykonywałem przed wstaniem z łóżka i miałem nawet 115/75. Zacząłem też dokonywać badań po południu jak wracałem z pracy i też było ok. 125/80. Gdzie przed pomiarem siadałem i odpoczywałem 5 minut. Niestety zauważyłem, że przed podróżą strasznie skacze mi ciśnienie 150 na 100 lub więcej. W pracy potrafię mieć 160 na 110. Czy to jest normalne zachowanie organizmu przy stresie i wysiłku? Co mam o tym myśleć? Regularnie też biegam 3 x w tyg. po 6 km. Dokonuję również pomiarów po bieganiu i mam między 160/80 na 100/105, ale to wiem, że to jest normalne, że podczas biegania jest wyższe ciśnienie. Co powinienem z tym robić? Może założyć aparat, który mierzy ciśnienie 24 h? Co radzicie? Czy to normalne, że ciśnienie u mnie się tak waha w spoczynku a np. w stresie? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA, 27 LAT ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Lek. Magdalena Pikul
82 poziom zaufania

Witam! Jeśli chodzi o osiągniętą przez Pana redukcję cholesterolu to rzeczywiście jest całkiem znaczna jak na taki okres czasu i działanie poprzez dietę i aktywność fizyczną. Myślę, że dalsze prowadzenie takiego trybu życia doprowadzi do całkowitej normalizacji lipidogramu. Natomiast nie mogę się odnieść bezpośrednio do Pańskich wyników, bo nie znam wszystkich wartości, z tego co Pan napisał cholesterol całkowity jest nieco podwyższony, podobnie cholesterol LDL jest nieco ponad normę. Co do ciśnienia to jest normalne, że w czasie stresu i wysiłku fizycznego wzrasta ono. To dlatego zaleca się mierzenie ciśnienia w spokoju i po odpoczynku (co najmniej 15 min.). Tak więc jeśli tak mierzone wartości są u Pana prawidłowe to myślę, że nie ma powodu do niepokoju. Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty