Redukacja cholesterolu i pomiar ciśnienia

Witam serdecznie! Chciałbym się dowiedzieć, czy cholesterol całkowity jest wyznacznikiem ryzyka. Skoro z tego co się orientuję jest on liczony ze złego cholesterolu i z dobrego? Jeżeli żaden współczynnik ani cholesterol LDL, ani HDL, ani Trójglicerydy nie są podwyższone to jest możliwe, że cholesterol całkowity jest podwyższony w granicach 200 - 215? Czym może być to spowodowane? Mój cholesterol całkowity w lipcu wynosił 240... do dzisiaj udało mi się go zredukować do 215. Gdzie LDL miałem 178 w lipcu a dzisiaj mam 136. Czy jest to dobry wynik bez użycia leków? Zaznaczam, że oczywiście nie brałem żadnych leków. Mam jeszcze jedno pytanie: dotyczy ono ciśnienia. Od lipca wykryto u mnie nadciśnienie. Skoki były nawet 180 / 120. Brałem tabletki i oczywiście zmieniłem styl życia. Zrzuciłem 6 kg nadwagi. Zaznaczę, że mam 28 lat. Lekarz zalecił mi badania ciśnienia rano i wieczorem. Tak też zrobiłem aż w końcu ciśnienie było idealne wieczorem i rano 128/80 a nawet niższe. Badanie rano wykonywałem przed wstaniem z łóżka i miałem nawet 115/75. Zacząłem też dokonywać badań po południu jak wracałem z pracy i też było ok. 125/80. Gdzie przed pomiarem siadałem i odpoczywałem 5 minut. Niestety zauważyłem, że przed podróżą strasznie skacze mi ciśnienie 150 na 100 lub więcej. W pracy potrafię mieć 160 na 110. Czy to jest normalne zachowanie organizmu przy stresie i wysiłku? Co mam o tym myśleć? Regularnie też biegam 3 x w tyg. po 6 km. Dokonuję również pomiarów po bieganiu i mam między 160/80 na 100/105, ale to wiem, że to jest normalne, że podczas biegania jest wyższe ciśnienie. Co powinienem z tym robić? Może założyć aparat, który mierzy ciśnienie 24 h? Co radzicie? Czy to normalne, że ciśnienie u mnie się tak waha w spoczynku a np. w stresie? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Jeśli chodzi o osiągniętą przez Pana redukcję cholesterolu to rzeczywiście jest całkiem znaczna jak na taki okres czasu i działanie poprzez dietę i aktywność fizyczną. Myślę, że dalsze prowadzenie takiego trybu życia doprowadzi do całkowitej normalizacji lipidogramu. Natomiast nie mogę się odnieść bezpośrednio do Pańskich wyników, bo nie znam wszystkich wartości, z tego co Pan napisał cholesterol całkowity jest nieco podwyższony, podobnie cholesterol LDL jest nieco ponad normę. Co do ciśnienia to jest normalne, że w czasie stresu i wysiłku fizycznego wzrasta ono. To dlatego zaleca się mierzenie ciśnienia w spokoju i po odpoczynku (co najmniej 15 min.). Tak więc jeśli tak mierzone wartości są u Pana prawidłowe to myślę, że nie ma powodu do niepokoju. Pozdrawiam!