Ryzyko i przebieg leczenia wad nerek u płodu w ciąży

witam. Pare miesiecy temu urodzilam dziecko 0od 22 tyg ciazy wikryto bezwodzie stwierdzono ze dzidzius ma nerki policystyczne zmarl po urodzeniu ciaza donoszona do 41 tyg.wiem ze ta wada moze sie powtorzyc i mam pytanie jak bedzie przebiegalo leczenie w kolejnej ciazy czy amniopunkcja to jest jedyne wyjscie i czy musze sie na nia godzic? Z tego co wie to amniopukcja jest tylko po to ze jesli wada sie powtorzy bedzie mozna wczesniej zakonczyc ciaze. prosze o odpowiedz

Lek. Tomasz Budlewski

Na wszystkie badania zwłaszcza inwazyjne musi Pani wyrazić zgodę! Nikt nie może nic zrobić bez Pani zgody. Amniopunkcja to badanie inwazyjne, ale ryzyko poronienia jest niewielkie. Badanie to nie służy tylko do podjęcia decyzji o zakończeniu ciąży, niektóre wady można leczyć u dziecka już w brzuchu Mamy poza tym wiedząc że dziecko ma wadę poród odbywa się w najlepszych ośrodkach ginekologiczno-położniczych z dobrym zapleczem neonatologicznym co znacznie zwiększa bezpieczeństwo MAtki i dziecka. Nie wiem czy były robione jakieś badania genetyczne czy ktoś w rodzinie ma choroby nerek? Wydaje mi się że jeśli nie jest Pani obciążona genetycznie to ryzyko powtórzenia wady nie jest duże.