Samotnik czy osoba autystyczna?

Mój brat studiuje fizykę. Zawsze był samotnikiem. Kiedy ktoś przychodził do domu, zamykał się w swoim pokoju, mówiąc, że ma do odrobienia lekcje. Potem ciągle się uczył, przygotowywał do egzaminów. Jego hobby to zbieranie miniaturek starych samochodów, zajmuje się tym od dzieciństwa. Nigdy nie miał dziewczyny ani żadnego przyjaciela. Adam mówi, że chce zostać w przyszłości naukowcem, interesuje go fizyka jądrowa. Tylko ja się o niego martwię, bo widzę, że coś z nim nie tak. Czy mój brat może mieć autyzm? A jeśli tak, to co robić?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Na podstawie Pani listu i do tego drogą wirtualną nie da się stwierdzić, czy Pani brat cierpi na autyzm, czy też nie. Diagnoza autyzmu u osób dorosłych jest trudna, gdyż wymaga zebrania szczegółowych informacji z okresu dzieciństwa i do tego sam zainteresowany powinien wyrazić zgodę na proces diagnostyczny. Zwykle autyzm u dorosłych objawia się trudnością w komunikowaniu emocji i uczuć, wysokim poziomem napięcia psychicznego, zagubieniem społecznym, niskim poziomem umiejętności społecznych i zawodowych, kłopotami w myśleniu abstrakcyjnym, unikaniem kontaktu wzrokowego, dosłownym traktowaniem słów itp. To, że Pani brat preferuje samotność, nie miał dziewczyny ani przyjaciół, zajmował się głównie nauką i koncentrował na jasno sprecyzowanych zainteresowaniach nie oznacza, że od razu musi mieć zaburzenia ze spektrum autyzmu, np. autyzm atypowy czy zespół Aspergera – łagodną postać autyzmu. Zazwyczaj cechy autystyczne daje się zaobserwować we wczesnych etapach życia dziecka. Jeżeli Pani brat jako małe dziecko nie wykazywał problemów z mową, rozwojem języka, relacjami społecznymi, to raczej daleka byłabym od diagnozy autyzmu. Być może Pani brat jest po prostu introwertykiem albo osobą nieśmiałą. Jeżeli Pani brat nie postrzega swojej sytuacji jako problemu, jest samodzielny, swobodnie radzi sobie w codziennych obowiązkach, to nie ma powodów do obaw. Jeżeli jednak ma jakieś problemy natury psychologicznej, o których chciałby z kimś porozmawiać, wówczas warto pomyśleć o wizycie u psychologa. Więcej na temat autyzmu u dorosłych i cechach autystycznych można przeczytać tutaj:

http://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-doroslych
http://portal.abczdrowie.pl/cechy-autystyczne
http://portal.abczdrowie.pl/autyzm-atypowy

Pozdrawiam!

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Pytanie na ile brat chce pomocy i czy sposób w jaki funkcjonuje do tej pory utrudnia jego życie? Jeśli tak to powinien porozmawiać z lekarzem psychiatrą, jeśli nie i jest zadowolony ze swojego życia to chyba nie należy tego zmieniać. Każdy z nas jest inny i żyje wg własnych planów, wizji i zainteresowań. Może bratu taki sposób życia odpowiada, a zmiana byłaby dla niego czymś trudnym do zaakceptowania. Może odnajduje się w tym co robi bi jak widać chyba tak skoro ma sprecyzowane plany kim chce być i do nich dąży.
Pozdrawiam AM