Ataki agresji - czy to tylko cechy autystyczne, czy już autyzm?

Dziecko ma 15 lat. Od 3 lat leczone jest na zaburzenia zachowania i emocji oraz występują u niego cechy autystyczne. W ostatnim czasie stan dziecka się pogorszył. Nastąpiły zaburzenia w komunikowaniu się, lubi samotność, nie garnie się do dzieci, dość uboga mowa, echolalie, brzydkie pismo, każdy rysunek pokreśli, potem zjada papier, gryzie kredki, ołówki, kapsle - co popadnie. Umie rysować ósemki - to lubi, podśpiewuje, np. iii, aaa, uuu i tym podobne bez normalnej treści, jakieś gaworzenie. W ostatnim czasie miał napady furii - 5 dni, kilka razy w ciągu dnia był agresywny dla domowników. Zachowywał się z krzykiem i atakował siebie. Było też uderzanie głową o ścianę, o stół. Ataki ustąpiły, ale boli go teraz głowa. Zastanawiam się, czy to tylko cechy autystyczne, czy już autyzm?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu
Lek. Magdalena Kowalska
64 poziom zaufania

Dzień dobry!

Autyzm zazwyczaj ujawnia się u dziecka około 3. roku życia. Bywa oczywiście tak, że może pojawić się wcześniej lub nawet po 4-5 roku życia.W późnych przypadkach ujawnienia się autyzmu mówimy o autyzmie atypowym, często objawy autyzmu mogą pojawić się nagle jako regresja rozwoju, np. dziecko, które mówiło, nagle przestaje.

Opisane objawy mogą przemawiać za cechami autyzmu, jednak po jednorazowym zapoznaniu się z sytuacją nie mam możliwości postawienia rozpoznania.

Aby być pewnym, należy przeprowadzić odpowiednią diagnostykę. Najważniejsze jest obserwowanie zachowań podczas relacji międzyludzkich, umiejętności komunikacji werbalnej i pozawerbalnej, wykorzystanie wyobraźni, jak i ogólne zachowanie.
Bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka autyzmu, gdyż dużą trudność sprawiają objawy wspólne dla tej jednostki chorobowej, jak i innych.

Pozdrawiam!
 

0

Witam. U Państwa Syna faktycznie wystąpił duży regres funkcjonowania. W przypadku autyzmu regres występuje w wieku ok. 2-3 lat. Państwa Syn ma lat 15-naście. Być może powodem pogorszenia funkcjonowania jest źle dobrane leczenie. Radziłabym skonsultować dziecko z psychiatrą dziecięcym oraz neurologiem (być może potrzebne będą badania pomocnicze np. eeg).
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

0
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
65 poziom zaufania

Witam
Koniecznie trzeba zgłosić sie do neurologa i psychiatry dziecięcego, być może powtórzyć disgnozę, być może zastosować farmakoterapię w celu uspokojenie, badania z powodu bólu głowy. Nie ma nic w liście o terapii, a to podstawa.
Pozdrawiam AM

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty