Ataki agresji - czy to tylko cechy autystyczne, czy już autyzm?

Dziecko ma 15 lat. Od 3 lat leczone jest na zaburzenia zachowania i emocji oraz występują u niego cechy autystyczne. W ostatnim czasie stan dziecka się pogorszył. Nastąpiły zaburzenia w komunikowaniu się, lubi samotność, nie garnie się do dzieci, dość uboga mowa, echolalie, brzydkie pismo, każdy rysunek pokreśli, potem zjada papier, gryzie kredki, ołówki, kapsle - co popadnie. Umie rysować ósemki - to lubi, podśpiewuje, np. iii, aaa, uuu i tym podobne bez normalnej treści, jakieś gaworzenie. W ostatnim czasie miał napady furii - 5 dni, kilka razy w ciągu dnia był agresywny dla domowników. Zachowywał się z krzykiem i atakował siebie. Było też uderzanie głową o ścianę, o stół. Ataki ustąpiły, ale boli go teraz głowa. Zastanawiam się, czy to tylko cechy autystyczne, czy już autyzm?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Dzień dobry!

Autyzm zazwyczaj ujawnia się u dziecka około 3. roku życia. Bywa oczywiście tak, że może pojawić się wcześniej lub nawet po 4-5 roku życia.W późnych przypadkach ujawnienia się autyzmu mówimy o autyzmie atypowym, często objawy autyzmu mogą pojawić się nagle jako regresja rozwoju, np. dziecko, które mówiło, nagle przestaje.

Opisane objawy mogą przemawiać za cechami autyzmu, jednak po jednorazowym zapoznaniu się z sytuacją nie mam możliwości postawienia rozpoznania.

Aby być pewnym, należy przeprowadzić odpowiednią diagnostykę. Najważniejsze jest obserwowanie zachowań podczas relacji międzyludzkich, umiejętności komunikacji werbalnej i pozawerbalnej, wykorzystanie wyobraźni, jak i ogólne zachowanie.
Bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka autyzmu, gdyż dużą trudność sprawiają objawy wspólne dla tej jednostki chorobowej, jak i innych.

Pozdrawiam!

Witam. U Państwa Syna faktycznie wystąpił duży regres funkcjonowania. W przypadku autyzmu regres występuje w wieku ok. 2-3 lat. Państwa Syn ma lat 15-naście. Być może powodem pogorszenia funkcjonowania jest źle dobrane leczenie. Radziłabym skonsultować dziecko z psychiatrą dziecięcym oraz neurologiem (być może potrzebne będą badania pomocnicze np. eeg).
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Koniecznie trzeba zgłosić sie do neurologa i psychiatry dziecięcego, być może powtórzyć disgnozę, być może zastosować farmakoterapię w celu uspokojenie, badania z powodu bólu głowy. Nie ma nic w liście o terapii, a to podstawa.
Pozdrawiam AM