Uczęszczanie do szkoły autystycznego 17-latka

Witam, jestem psychologiem, mam ucznia w wieku 17 lat, u którego wczoraj psychiatra rozpoznał autyzm atypowy. uczen chodzi do I kl. ZSZ. Psychiatra zalecił nauczania indywidyalne/ czy jest to możliwe, zeby uczeń autystyczny uczęszczał do ZSZ W szkolnictwie masowym/ problem dotyczy oczywiście praktyk. chłopiec jest na kierunku mechanik samochodowy. pozdrawiam Małgorzata B.

To zależy od profilu funkcjonowania chłopca i jego potencjału rozwojowego. Sam autyzm atypowy nie jest przeciwwskazaniem do żadnej formy nauki - potrzebne byłoby więcej informacji. Prawdopodobnie praktyki stanowiłyby pewną trudność, ale jeśli tylko zapewni się dostosowanie warunków (np. są odbywane pod opieką osoby świadomej, z jakiego rodzaju trudnościami mierzy się praktykant, a jakie są jego mocne strony; która wie, jak prowadzić praktyki z uczniem ze spektrum autystycznego) - może spokojnie sobie poradzić. To kwestia dostarczanego wsparcia. Podejrzewam, że skoro do diagnozy doszło dopiero teraz, to jest to osoba wysokofunkcjonująca. Tylko proszę nie zapomnieć o wsparciu w szkole na co dzień (np. pod kątem zaburzeń integracji sensorycznej, ochrony przed prześladowaniem, rzecznictwo potrzeb wobec nauczycieli itp.), będzie tego bardzo potrzebował. Plus uświadomienie opiekunom i samemu chłopcu, że psychoterapia z treningiem umiejętności społecznych może być mu niezbędna do harmonijnego funkcjonowania (emocjonalnego, społecznego) - właściwie nie znam przypadków nastolatków i osób dorosłych ze spektrum autystycznego, gdy jest inaczej.
Pozdrawiam!

Prawnie nie ma takich przeciwwskazań. Wszystko zależy od indywidualnych cech i możliwości ucznia, radzenia sobie w sytuacjach społecznych oraz motywacji. Jeśli ma Pani z nim kontakt i zna go Pani, może Pani jakoś działać i wspierać w wyborze najlepszej dla niego drogi. Być może tez jest możliwośc indywidualnego doboru miejsca praktyk, które ułatwiłyby chłopcu ich ukończenie?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Skoro dostał się do tej szkoły to widać jest to możliwe. Pytanie tylko jak sobie radzi i w jakim celu ma mieć nauczanie indywidualne. Przecież izolacja od grupy rówieśników raczej nie wpłynie korzystnie. Inny temat to praktyki i tu ocena zdolności do uczestniczenia w nich jest do oceny lekarza medycyny pracy.
Pozdrawiam AM