Autystyczne zachowanie dziecka

Mam w przedszkolu dziecko, które zachowuje sie jak autysta. ma2lata.Kontakt wzrokowo nikły, wogóle nie reaguje na polecenia jakby wogole nie słyszał, ciągnie za włosy, popycha bije bez powodu, przy tym wogole nie widać emocji na twarzy. Powtarza cały czas słowa. Czesto biega w kółko , jest nadpobudliwy. zbawienna jest muzyka wsłuchuje się. W domu robi to samo.Jego mowa nie jest uboga, ale bardziej w formie powtarzania po nauczycielu.Potrzebuje porady

Witam,

Jeśli podejrzewa Pani autyzm, warto zaproponować rodzcowm badania w poradni specjalistycznej, która zdiagnozuje, czy taki jest własnie problem. Dobrze jest zwrócię uwagę rodziców chłopca, że im szybciej zdiagnozowane jest to zaburzenie i rozpoczęta praca, tym większe szanse na późniejsze dobre funkcjonowanie dziecka. Warto też zwrócić uwagę na to, jaka jest sytuacja rodzinna chłopca. Być może jego zachowania wynikają np. z trudności pojawiajacych się w domu. Niemniej sadzę, że profesjonalna diagnoza jest tutaj niezbedna. Specjaliści podpowiedzą wtedy również, jak pracować z chłopcem.

Witam,
Opisane problemy w zachowaniu syna są niepokojące. Uważam, że powinna Pani udać się z nim na badanie psychologiczne do psychologa ze specjalizacją w zakresie psychologii klinicznej. dziecka. Jeżeli Pani podejrzenia co do jego autyzmu się potwierdzą koniecznie trzeba nawiązać kontakt np. z Krajowym Towarzystwem Autyzmu lub inną organizacją działającą na rzecz dzieci z tym rozpoznaniem w Pani mieście, W Gdańsku np. godnym polecenia jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym które prowadzi Specjalny Ośrodek dla dzieci i młodzieży z autyzmem w którym można dokonać specjalistycznej diagnostyki oraz objąć dziecko terapią która pomoże mu rozwinąć się i zapobiegnie daleko idącej degradacji jego psychiki. Praca z dzieckiem autystycznym wymaga specjalistycznych metod zarówno uczenia go jak i wychowywania. Im szybciej podejmie się pracę z autystykiem tym większa szansa na lepsze jego funkcjonowanie w późniejszym czasie.
Proszę nie bagatelizować sprawy

Jeżeli niepokoi Panią zachowanie dziecka uważam, iż należałoby mamie dziecka zasugerować konsultacje w placówce specjalizującej się w diagnozie autyzmu. Im wcześniej, tym lepiej (istnieją już testy pozwalające wykryć autyzm nawet u kilkumiesięcznych dzieci). Wcześnie podjęte kroki i rozpoczęta terapia dają większe szanse na poprawę funkcjonowania dziecka.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Skoro ma Pani podejrzenia, że dziecka rozwój przebiega nie prawidłowo to czas na rozmowę z rodzicami. Można wstępnie z wychowawcami przygotować dla rodziców opinię z obserwacji w przedszkolu i poprosić by skontaktowali się z poradnią, w której przedstawią do diagnozy też Wasze spostrzeżenia.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu