Proponuję poszukać np. spotkań grup absolwentów, czyli osób w podobnym do Pani momencie w życiu, na których po pierwsze można podzielić się swoimi obawami, czy oczekiwaniami wobec przyszłości (takie spotkania zazwyczaj są organizowane przez organizacje zrzeszone przy uczelniach). Może Pani również zadzwonić na poznański nr telefonu Zaufania ( 61 192 88 lub 61 835 49 04 ), gdzie powinni podać informacje na temat ewentualnych spotkań grup wsparcia dla osób samotnych, czy przeżywających kryzys. Bo kryzysem rozwojowym jest to, co dzieje sie aktualnie z Panią. Zamknęła Pani pewien etap swojego życia - bardzo poukładany, zorganizowany i wytyczony etap edukacji. Teraz brak jest tego poukładania, zaplanowanie niejako "odgórnie" co i kiedy nalezy zrobić i stąd pojawia się lęk, niepokój, poczucie osamotnienia itp. To, w jaki sposób rozwiąże Pani ten kryzys rozwojowy zależeń będzie Pani najbliższa przyszłość - czy wejdzie Pani w nią pełna obaw i lęków, czy też podejmie wyzwanie z podniesioną głową i energią do działania. Pozdrawiam.
Warto także poszukać w NZOZach, które maja kontrakt z NFZ. Można tam skorzystać z pomocy psychologicznej, a terminy są zwykle krótsze niż w Poradniach Zdrowia Psychicznego.
Zakończenie pewnego etapu w życiu jest stresem, bo powstaje pytanie, co dalej. Czy potrafi Pani na nie odpowiedzieć? Jakie ma Pani plany? Czasem na te odpowiedzi trzeba czasu i warto go sobie dać.
Pisze też Pani o rozstaniu, które dokłada trudności w tym czasie. Być może to rozstanie jest dla Pani ciężkie, powoduje niemoc, tak, że trudno Pani sobie poradzić z problemami typowymi dla absolwentów?
Czasem warto odłożyć, zarobić, zainwestować w dobre samopoczucie. Ewentualnie poczekać.
Powodzenia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Samotność i depresja po rozstaniu z kobietą – odpowiada Mgr Agata Wons
- Dlaczego wspominam przeszłość? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Co zrobić z tym uczuciem samotności i nadmierną wrażliwością? – odpowiada Mgr Barbara Tubielewicz
- Niezdecydowanie u partnera – odpowiada Mgr Bohdan Bielski
- Depresja i myśli samobójcze po rozstaniu z partnerką – odpowiada Mgr Iwona Hildebrandt
- Myśli o samotności a psychoterapia – odpowiada Mgr Maja Suwalska-Wąsiewicz
- Tęsknota i uczucie samotności po nagłym rozstaniu – odpowiada Mgr Elwira Chruściel
- Samotność a nawrót anoreksji – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Samotność u 30-latki – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Samotność u 29-latki – odpowiada mgr Adam Zajączkowski