Seplenienie międzyzębowe u 19-latka

Witam, Mam 19 lat i wadę wymowy, którą zdiagnozowałem na seplenienie miedzyzębowe. Nie wiem czy diagnoza jest prawidłowa, ale mowiac czesto wkladam jezyk miedzy zeby. Czy wypowiadajac slowa powinno sie mowic z jezykiem 'za zebami'? W jaki sposob domowy moglbym skorygowac wade do najmiejszego stopnia, zakladajac ze to wlasnie ta? Nie chce isc do logopedy, gdyz brakuje mi czasu, a wraz z rozpoczeciem studiow wada wymowy przeszkadza mi w rozwijaniu siebie na roznych plaszczyznach. Pozdrawiam :)

Witam

Prawdopodobnie ma Pan rację z seplenieniem miedzyzebowym. Język absolutnie nie powinien być wysunięty podczas mówienia. Gdy tak się dzieje powstaje tzw. mowa kaczora Donalda.
Samodzielne będzie trudno usunąć ten problem. Jest Pan dorosłym człowiekiem więc występuje już odruch przetrwały, którego zlikwidowanie będzie wymagało wiele pracy.
Proszę umówić się chociaż na kilka spotkań aby logopeda dał wskazówki do pracy. Ćwiczenia można będzie wykonywać samodzielnie w domu, ale ważne żeby ktoś to koordynowal.
Samemu można poszukać diagramów ukazujących jak powinien być ułożony język przy wymowie poszczególnych głosek i spróbować rozpoznać popełniane przez siebie błędy.

Pozdrawiam

Joanna Galczynska-Adamiak
Www.centrum-logopedyczne.pl