Seplenienie i zaburzenia mowy

Witam. Mam 21 lat i seplenie. Nie wiem jak to wyleczyc - jest mi wstyd jak tak mowie. Szczególnie kiedy w wyrazach z znajduje się sz. Jak to wyleczyć? Czy seplenienie w ogóle da się wyleczyć czy nie ma takiej możliwości? Kiedyś to bagatelizowałam, ale im dalej tym bardziej mi to przeszkadza. Osoby, które znam przyzwyczaiły się do tego, nigdy nawet nikt nie dokuczał mi za bardzo z powodu seplenienia, ale od dłuższego czasu myślę sobie, że bardzo chciałabym coś z tym zrobić. Ale nie mam pojęcia czy to jest w ogóle możliwe, tym bardziej, że mam już 21 lat i może jest za późno żeby rozpocząć leczenie seplenienia. Jak to jest? Czy seplenienie da się wyleczyć w moim wieku czy jest już za późno? I jeśli jest to możliwe to do kogo w ogóle powinnam się udać? Od czego zacząć? Czy mogę coś zrobić sama czy konieczna jest pomoc specjalisty? Z góry dziękuję za wszystkie informacje. Serdecznie pozdrawiam.

Witam

Oczywiście, że się da :)
Należy podjąć ćwiczenia, które ułożą język we właściwej pozycji i skorygować źle wypowiadane głoski.
Ciężko to jednak zrobić radząc na odległość dlatego proponuję udać się do logopedy, który pokaże co robić. Potem będzie można ćwiczyć samodzielnie.
Zachęcam do podjęcia działań - zawsze możliwa jest poprawa a mowa jest naszą wizytówką.

Pozdrawiam
Joanna Gałczyńska-Adamiak

www.centrum-logopedyczne.pl