Silny i długotrwały ból stawów - jak się leczyć?

Witam! Od ponad dwóch lat dokucza mi okropny ból stawów. Zaczęło się od bólu nóg, stawu skokowego, potem ból nadgarstków. Ból promieniuje i bolą mnie całe ręce i nogi, muszę sobie ciągle rozmasowywać mięśnie. Dodam, że stawy mi "strzelają" przy zginaniu. Teraz doszedł okropny ból biodra, nawet jak śpię i się odwracam to boli. Stawy bolą codziennie i wszystkie naraz. Jestem zmęczona, mam podkrążone oczy. Miałam zrobione badania w kierunku boleriozy, miałam rezonans glowy -  wszystko ok. Badania krwi też w najlepszym porządku, kwas moczanowy dobry, ASO - ok. Byłam już u ok. 5 lekarzy i nadal nie wiem, co mi jest. Jestem już tym wykończona - ciągle boli. Jestem osobą młodą, mam 27 lat. W jakim kierunku mam się badać? Gdzie jeszcze się udać, do jakich lekarzy? Będę wdzięczna za odpowiedź. Asia

Redakcja abcZdrowie

Diagnostyka, którą Pani przeszła, pozwoliła wykluczyć szereg najbardziej prawdopodobnych chorób. Pozostało jeszcze kilka jednostek, które należałoby wziąć pod uwagę. Uważam, że kluczem do rozpoznania w Pani przypadku jest zebranie dokładnego wywiadu oraz powierzenie jednemu lekarzowi przeprowadzenie diagnostyki od początku do końca. Proszę wziąć pod uwagę, że czasami jest to długi i żmudny proces. Uważam, że warto, by był to lekarz reumatolog.
Według mnie objawy, jakie Pani opisuje mogą występować w następujących chorobach i stanach, które należałoby wykluczyć:

  • wady postawy
  • znaczna nadwaga
  • intensywny wysiłek fizyczny
  • fibromialgia link link2
  • nadczynność tarczycy link
  • niedobór witaminy D
  • zespół przewlekłego zmęczenia link
  • reaktywne zapalenie stawów link
  • zapalenie stawów towarzyszące enteropatiom ( np.: colitis ulcerosa, choroba Leśniowskiego-Crohn’a)
  • alergiczne i toksyczne zapalenia stawów (reakcje poszczepienne, polekowe, pokarmowe)
  • gruźlicze zapalenie stawów.

W większości z tych chorób ból stawów jest jedynie jednym z objawów, więc nie ma potrzeby diagnozowania wszystkich. Proponuję poczytać na temat symptomów i zastanowić się, które z nich Pani prezentuje, a tym samym zweryfikować wstępnie listę.
Uważam ponadto, że odpowiednia fizykoterapia i indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń mogą okazać się przydatne.
Życzę powodzenia.