Skutki uzależnienia od marihuany

W sumie nie ja mam problem, a najbliższe mi osoby. Otóż w mojej szkole mam kilku znajomych, którzy od czasu do czasu używali marihuany, palili, odlatywali, mieli fazy, lecz było to rzadkością. Zaczął się nowy rok szkolny, nowe zapędy, nowe sytuacje życiowe. Wkręcili się w to coraz głębiej, choć ostrzegałam, gdy palili co miesiąc, by uważali, co robią. Teraz nastał okres świąteczno-przednoworoczny, postanowili coś zmienić. Obiecywali, że przestaną, zauważyli w czym problem, gdy palili dzień w dzień przez równe dwa miesiące. Okres przedsylwestrowy był spokojny. Byli "czyści". Niestety, imprezy noworoczne zmieniły wszystko. Na nic poszły moje gadania, na nic moje wsparcie. Znów zapędzili się w kozi róg. Palą dzień w dzień... Wykańczając siebie i wszystkich dookoła. Chcą pomocy, widzą problem, ale trudno im zaakceptować myśl, że zaczynaliby dzień bez odpalenia lufki. Wyglądają jak pół żywi, zjawy, cienie człowieka, ze światem się nie kontaktują. Popadając w swoje towarzystwo opiewają wspaniałości Mary Jane. Nie wiem, co mam już robić. Chodzę, rozmawiam, pomagam, wspieram, po prostu jestem. Czuję się totalnie bezsilna i bezradna.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Niestety, w tej sytuacji najskuteczniejsze będzie, jeśli Twoi znajomi doświadczą negatywnych skutków nałogu. Substancje psychoaktywne dostarczają wielu przyjemnych doznań, dlatego trudno przerwać ich przyjmowanie. Przyjmowanie substancji w grupie znajomych, w formie  rytuału, również stanowi potężny czynnik wzmacniający. Przemowy i prośby mogą nie przynieść skutku. Osoby uzależnione zazwyczaj zauważają potrzebę zerwania z nałogiem dopiero wtedy, gdy w ich życiu pojawią się istotne zmiany: odejdzie bliska osoba, pojawią się kłopoty w  szkole, pracy, problemy zdrowotne lub konflikt z prawem.

Jeśli chcesz pomóc, możesz poszukać informacji o najbliższym ośrodku terapii odwykowej lub polecanym terapeucie uzależnień i wskazać ten adres przyjaciołom. W tej sytuacji powinnaś chronić siebie - np. unikać imprez, na których pali się marihuanę, aby nie uzależnić się wskutek biernego palenia.

Z pozdrowieniami