Wyjście z uzależnienia - jak mogę pomóc przyjacielowi?

Witam:) Chciałabym dowiedzieć się, jak mogę pomóc mojemu przyjacielowi. Z tego co wiem od niego i naszych wspólnych znajomych pali bakę - tylko to i nic więcej, jeśli chodzi o narkotyki. Oprócz tego pali papierosy i pije alkohol. Mój kolega wie, że zabrnął za daleko z narkotykiem i chciałby sam go odstawić, bez żadnej pomocy psychiatry czy lekarzy. Ćpa ponad półtora roku, lecz te dwa ostatnie miesiące były najtrudniejsze. Zerwała z nim dziewczyna, chłopak bardzo się załamał i popadł w nałóg. Zauważył tę różnicę dopiero niedawno. Wcześniej nie miał z tym problemów - palił, owszem, ale nie tak często jak teraz. Sam mi powiedział, że pali codziennie, czasem nawet zdarza się, że kilka razy w ciągu dnia. Prosił, bym mu pomogła wyjść z tego nałogu, tylko nie mam zielonego pojęcia, jak mu w tym pomóc. Nie wiem, od czego mam zacząć... Proszę o radę! :(

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Pierwszym sukcesem Twojego kolegi w walce z uzależnieniem jest szukanie pomocy. Niestety obawiam się, że mimo wszystko potrzebna będzie pomoc specjalistów. Ty możesz partnera wspierać, dodawać otuchy. Jeżeli jednak uzależnienie zaczęło się pogłębiać, doszły nowe nałogi, a dodatkowo wystąpiły nieprzyjemne sytuacje w jego życiu - wyjście z nałogu może być utrudnione. Na razie przekonaj kolegę, że wizyta u lekarza czy psychologa nie jest takie straszne jak pokazują to na filmach.

Pozdrawiam.