Spadek wagi a zmiana diety i przyjmowanie leku Euthyrox

28 tc. Dwa tygodnie temu wyniki po teście obciążenia glukozą 147. Skierowano mnie do diabetologa- delikatna dieta,kłucie się 4 xdziennie i rano na czczo sikanie na paski.. cukier cały czas bardzo dobry ani raz nie przekroczył norm... Odnośnie tarczycy moje tsh na początku ciąży 2,8, później 2,1 i znowu 2,8tutaj robiłam pierwszy raz ft4 i wszystko w normie, od 3 tygodni piję euthyrox 25. Ale schudłam kg za 2 tygodnie.Czy to normalne czy może to być spowodowane dietą lub euthyrohem?
KOBIETA ponad rok temu

Witam,
Utrata masy ciała prawdopodobnie świadczy o wyrównaniu poziomu glikemii i gospodarki hormonalnej. Oczywiście wiąże sie to z dieta i zastosowaniem leków.

Witaj,
Z maila wynika ze jesteś w 28 tygodniu ciąży tak? Zmiana sposobu żywienia - częste spożywanie posiłków, o stałych porach, które jest bardzo ważne w cukrzycy sprzja chudnięciu. Ponadto Eutyrox to lek stosowany w niedoczynności tarczycy i jego zażywanie zazwyczaj powoduje spadek wagi. Nie martw się utrata 1 kg w ciagu 2 tgodni to nie jest dużo. W ciąży odżywiaj się zdrowo, wprowadź do diety kwasy omega -3 - orzechy włoskie, olej lniany, oliwa z oliwek, bowiem korzystnie wpływają na rozwój płodu a przede wszystkim jego mózgu. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek

Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz

Witam serdecznie. Euthyrox zawiera hormon tarczycy, który przyspiesza metabolizm, co może dać efekt uboczny w postaci spadku masy ciała. Druga rzecz to cukrzyca ciążowa - w tej sytuacji istotne jest tempo wzrostu masy ciała przed zastosowaniem leku i diety. Jeśli wprowadzenie diety cukrzycowej wiązało się z dużą zmianą w żywieniu (np. wcześniej jadła Pani dużo więcej), spadek masy ciała może być z tym związany. Dieta oparta na stałym poborze węglowodanów jest bardzo zdrowa. Radziłabym obserwować swoje ciało - jeśli masa ciała będzie w dalszym ciągu maleć należałoby to skonsultować z lekarzem czy dawka leku jest dobrze dobrana, a dietetyk pomógłby Pani ocenić czy w diecie niczego nie brakuje.

Dzień dobry,
Ze względu na cukżycę nie powinno się spożywać słodyczy, bowiem zwiększają glikemię (glukozę we krwi). Jeżeli masz ochotę na coś słodkiego to zjedz 4-6 suszonych moreli, szklankę winogron czerwonych lub banana (ziolono -żółta barwa). Są słodkie, a zarazem dostarczają niezbędne składniki odzywcze. Jeżeli lubisz gorzką czekoladę to 2-3 kostki nie powinny zaszkodzić.
Kontroluj glikemię, gdyż to jest bardzo ważne dla rozwoju płodu.
Jeżeli przez kolejny tydzień waga będzie spadać skontaktuj się z lekarzem.
Pozdrawiam,
Aneta Kościołek