Środek rozszerzający oskrzela a spirometria

witam.czy u zdrowego czlowieka (pluca) podanie srodka rozszerzajacego oskrzela zawsze da wynik proby rozkurczowej dodatni w spirometrii

Mięśniówka oskrzeli jest zawsze w fazie niewielkiego skurczu i nawet przy prawidłowej spirometrii podanie leków rozkurczowych może poprawić jej parametry ale do ocenienia próby rozkurczowej jako dodatniej jest potrzebna poprawa aż o 12 %