Stan zapalny ogona trzustki

Radiolog opisując tomograf wykluczył stan przewlekłego zapalenia trzustki, a lekarz specjalizacji chirurg K-ce Ligota stwierdził stan zapalny ogona trzustki. Za każdym razem USG jamy brzusznej jest sytuacji, że ogon trzustki niedostępny w badaniu albo zasłonięty gazami jelitowymi. Boli mnie pod lewymi żebrami. Lekarz rodzinny wykluczył na podstawie USG aby mi coś dolegało. Nie zlecił innego badania. Mój brat i babcia zmarli na CA trzustki. Proszę o pomoc o co mam lekarza rodzinnego. Pozdrawiam.

W sytuacji, gdy badanie usg oraz TK pozostawia wątpliwości trzeba będzie wykonać MR. Na te badania skierować może lekarz specjalista - w tym przypadku gastroenterolog lub chirurg albo onkolog, skoro ma Pani taką przeszłość.

Dr n. med. Marek Rawski

Szanowna Pani, w badani USG najczęściej ogon trzustki jest niewidoczny poprzez zagazowanie jelit. Wynik CT jest najbardziej miarodajny. W chwili obecnej można się na nim najpewniej opierać, niemniej jednak ze względu na historię rodzinną, radziłbym to badanie wykonywać cyklicznie co 1-2 lat. Ponadto, ból w lewym podzebrzu jest charakterystyczny nie dla schorzeń trzustki lecz żoładka, Wskazana byłaby gastroskopia.
Pozdrawiam, dr n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg