Stany depresyjne związane z problemami w rodzinie

Mam depresję. Mam problemy w rodzinie, a raczej z komunikacją , moim zdaniem jednostronną. Każdy z członków rodziny uważa mnie za osobę głupią i nie mającą własnego zdania. A jest inaczej, po prostu jestem osobą nieśmiałą. Takie zachowania ludzi powodują u mnie niską samoocenę przez co popadam w stany depresyjne lub depresję. Pomocyyyy

Witaj,
Rodzina jest ,niestety podstawowym wzorcem samooceny,więc jeśli nie zyskuje się w niej wystarczającej samoakceptacji,najwłaściwiej jest nawiązać kontakt z zyczliwym psychologiem,ew.inną osobą,która skoncentruje się na Twoich problemach.Można taki proces rozpocząć już,gdyż jesteś w okresie budowania własnej drogi życiowej i własnej,niezależnej tożsamości.Psychoterapeuta może również przyblizyć Ci motywacje,jakimi kieruje się rodzina,by poszerzyć wgląd w całośc sytuacji i ustrzec się przed ew.niewłaściwym rozumieniem cudzych intencji.
Serdecznie zachęcam i pozdrawiam.

Witam!

Rodzina ma ogromny wpływ na to, jak czujemy się sami ze sobą, co o sobie myślimy, czy jesteśmy pewni siebie czy zamknięci i zalęknieni. Wcale się nie dziwię, że reaguje Pani stanami depresyjnymi. Gdy jesteśmy tak traktowani, jak Pani to opisuje, to normalna reakcja. Jednak nie znaczy to, że nie może Pani nic z tym zrobić. Warto poszukać wsparcia poza rodziną i dzielić się swoimi problemami. Może jest wokół Pani jakaś życzliwa osoba - koleżanka, przyjaciółka, babcia? Wsparcie i akceptacja innych ludzi potrafią czynić cuda. Ale zachęcam też do sięgnięcia po wsparcie psychoterapeuty. W Białymstoku znajdzie Pani wielu kompetentnych specjalistów. Dzięki prowadzonej psychoterapii odzyska Pani pozytywny obraz samej siebie, poczuje się Pani lepiej i nie nauczy się Pani jak nie pozwalać na to, aby reakcje rodziny doprowadzały Panią do depresji. W gabinecie terapeuty może Pani również nauczyć się radzić sobie z nieśmiałością. Zachęcam gorąco.

Marta Dziekanowska