Witaj,
Rodzina jest ,niestety podstawowym wzorcem samooceny,więc jeśli nie zyskuje się w niej wystarczającej samoakceptacji,najwłaściwiej jest nawiązać kontakt z zyczliwym psychologiem,ew.inną osobą,która skoncentruje się na Twoich problemach.Można taki proces rozpocząć już,gdyż jesteś w okresie budowania własnej drogi życiowej i własnej,niezależnej tożsamości.Psychoterapeuta może również przyblizyć Ci motywacje,jakimi kieruje się rodzina,by poszerzyć wgląd w całośc sytuacji i ustrzec się przed ew.niewłaściwym rozumieniem cudzych intencji.
Serdecznie zachęcam i pozdrawiam.
Dzień dobry!
Proszę rozważyć podjęcie psychoterapii.
Pozdrawiam!
Witam,
zachęcam Panią do skonsultowania się z psychologiem/psychoterapeutą. Praca ze specjalistą pomoże Pani odnaleźć się w opisanej przez Panią trudnej sytuacji oraz określić co może Pani zrobić, by ją zmienić, przygotować realistyczny plan tej zmiany.
Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html
Witam!
Rodzina ma ogromny wpływ na to, jak czujemy się sami ze sobą, co o sobie myślimy, czy jesteśmy pewni siebie czy zamknięci i zalęknieni. Wcale się nie dziwię, że reaguje Pani stanami depresyjnymi. Gdy jesteśmy tak traktowani, jak Pani to opisuje, to normalna reakcja. Jednak nie znaczy to, że nie może Pani nic z tym zrobić. Warto poszukać wsparcia poza rodziną i dzielić się swoimi problemami. Może jest wokół Pani jakaś życzliwa osoba - koleżanka, przyjaciółka, babcia? Wsparcie i akceptacja innych ludzi potrafią czynić cuda. Ale zachęcam też do sięgnięcia po wsparcie psychoterapeuty. W Białymstoku znajdzie Pani wielu kompetentnych specjalistów. Dzięki prowadzonej psychoterapii odzyska Pani pozytywny obraz samej siebie, poczuje się Pani lepiej i nie nauczy się Pani jak nie pozwalać na to, aby reakcje rodziny doprowadzały Panią do depresji. W gabinecie terapeuty może Pani również nauczyć się radzić sobie z nieśmiałością. Zachęcam gorąco.
Marta Dziekanowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak pokonać stany depresyjne? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Jak zwalczyć zaburzenia depresyjne? – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- Czy jestem aspołeczna? – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Nadmierna płaczliwość, niska samoocena i brak oparcia w rodzinie – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czy niedobór estrogenów może powodować stany depresyjne? – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Wahania nastroju i stany depresyjne – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jak się pozbyć poczucia winy z racji choroby psychicznej? – odpowiada Mgr Agnieszka Lipińska
- Jak sobie pomóc z silnymi stanami depresyjnymi? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Nerwica ze stanami depresyjnymi – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Problem z samoakceptacją, nadmierny pesymizm – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz