Stany przedzawałowe u 47-latki i niechęć przed leczeniem

Witam.Moja mama ma 47 lat i przeszla juz 2 stany przed zawalowe.Wczoraj miala dwa w ciagu jednego dnia w odstepie paru godzin. Dodam ze mama nie prowadzi zdrowego trybu zycia pali i naduzywa alkoholu.Mam pytanie . Jak naklonic ja do tego tego by poszla do lekarza ? Poszla bym znia ale dzieli nas 200km. Jak poznac ze zbliza sie ten stan przedzawalowy i jak postepować gdy wystapi? Oraz jak zapobiegac źawalowi? Prosze o pomoc.
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Ile papierosów szkodzi?

Palenie papierosów prowadzi do m.in. zawału serca, raka płuc, miażdżycy, udaru mózgu i astmy. Niektórzy, nie chcąc całkiem rezygnować z palenia, zastanawiają się czy istnieje bezpieczna dla zdrowia ilość wypalanych papierosów? Wątpliwości rozwiewa prof. dr hab. Wojciech Drygas.

Witaj,
Jeżeli Twoja mama nie podejmie leczenia,możesz conajwyżej poinformować ją,że zgłosisz problem miejscowej opiece społecznej lub komuś z rodziny.W ten sposób mama ma szansę być pod kontrolą.
Tak już jest,że więż z rodzicem/prawdopodobnie samotnym/jest tyleż ważna,co obciążająca i aby przywrócić jej zdrowy wymiar trzeba ją najpierw zdefiniować,następnie ustalić wszelkie możliwości i niemożliwości każdej z was,by więż nie miała charakteru szantażu.
Na razie może być to wszystko sposobem na tzw.opustoszenie gniazda,którego jeszcze nie jesteś w stanie zrozumieć z uwagi na wiek.
Najlepiej byłoby razem skorzystać z terapii i popracować w niej nad możliwościami i formami odzyskania autonomii każdej z was.
Serdecznie pozdrawiam

0

Najtrudniejsze jest to, że to Pani ma motywacje do pracy i zmiany, a nie mama. A dodatkowo utrudnia Pani fakt, że odległość jest tak duża. Choć to smutne, ale czasem niewiele da się zrobić- mama przecież wie, jak wpływa na swoje zdrowie, jest osoba dorosła, która bierze odpowiedzialność za siebie i swoje życie. Czasem, kiedy pozwolimy komuś tego doświadczyć, to pomaga. Wspieranie radą, czy poszukanie lekarza (np przez internet znalezienie adresu, telefonu itp) jest pomocą, z której odpowiedzialny, zmotywowany człowiek będzie wstanie zrobić dobry użytek. Może tez Pani porozmawiać z bliskimi, którzy znajdują się na miejscu (obok mamy), by im uświadomić, co się dzieje i także zachęcić do wspierania mamy w procesie zdrowienia. Jeśli mama będzie aktywnie pracować można także wspierać ją np poprzez załatwienie telefonu z funkcją SOS (kliknięcie klawisza powoduje natychmiastowe albo wezwanie pogotowia albo wysłanie informacji do osoby mogącej pomóc)

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty