Stany przedzawałowe u 47-latki i niechęć przed leczeniem

Witam.Moja mama ma 47 lat i przeszla juz 2 stany przed zawalowe.Wczoraj miala dwa w ciagu jednego dnia w odstepie paru godzin. Dodam ze mama nie prowadzi zdrowego trybu zycia pali i naduzywa alkoholu.Mam pytanie . Jak naklonic ja do tego tego by poszla do lekarza ? Poszla bym znia ale dzieli nas 200km. Jak poznac ze zbliza sie ten stan przedzawalowy i jak postepować gdy wystapi? Oraz jak zapobiegac źawalowi? Prosze o pomoc.

Witaj,
Jeżeli Twoja mama nie podejmie leczenia,możesz conajwyżej poinformować ją,że zgłosisz problem miejscowej opiece społecznej lub komuś z rodziny.W ten sposób mama ma szansę być pod kontrolą.
Tak już jest,że więż z rodzicem/prawdopodobnie samotnym/jest tyleż ważna,co obciążająca i aby przywrócić jej zdrowy wymiar trzeba ją najpierw zdefiniować,następnie ustalić wszelkie możliwości i niemożliwości każdej z was,by więż nie miała charakteru szantażu.
Na razie może być to wszystko sposobem na tzw.opustoszenie gniazda,którego jeszcze nie jesteś w stanie zrozumieć z uwagi na wiek.
Najlepiej byłoby razem skorzystać z terapii i popracować w niej nad możliwościami i formami odzyskania autonomii każdej z was.
Serdecznie pozdrawiam

Najtrudniejsze jest to, że to Pani ma motywacje do pracy i zmiany, a nie mama. A dodatkowo utrudnia Pani fakt, że odległość jest tak duża. Choć to smutne, ale czasem niewiele da się zrobić- mama przecież wie, jak wpływa na swoje zdrowie, jest osoba dorosła, która bierze odpowiedzialność za siebie i swoje życie. Czasem, kiedy pozwolimy komuś tego doświadczyć, to pomaga. Wspieranie radą, czy poszukanie lekarza (np przez internet znalezienie adresu, telefonu itp) jest pomocą, z której odpowiedzialny, zmotywowany człowiek będzie wstanie zrobić dobry użytek. Może tez Pani porozmawiać z bliskimi, którzy znajdują się na miejscu (obok mamy), by im uświadomić, co się dzieje i także zachęcić do wspierania mamy w procesie zdrowienia. Jeśli mama będzie aktywnie pracować można także wspierać ją np poprzez załatwienie telefonu z funkcją SOS (kliknięcie klawisza powoduje natychmiastowe albo wezwanie pogotowia albo wysłanie informacji do osoby mogącej pomóc)