Stosowanie Euthyroxu a zwiększenie wagi

Witam, Od kwietnia przybralam na wadze okolo 8kg. W tym wlasnie czasie endokrynolog zwiekszyl mi dawke leku na niedoczynnosc tarczycy. Bralam Euthyrox 75, lekarz zacil zwiekszenie do 100 dwa razy w tygodniu. Od kilku tygodni bardzo zdrowo sie odzywiam, staram sie nie przekraczac 1300kcal. Codziennie tez cwicze. Niestety moja waga pokazuje wyzsza wage niz kiedy zaczynalam 'diete'. Czy zwiekszenie dawki leku ma jakis wplyw na moja wage? Bardzo prosze o odpowiedz.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam,

Stosowanie Euthyroxu nie powinno powodować przybierania na masie - przyjmowanie hormonów tarczycy powinno sprzyjać wyrównaniu metabolizmu i wręcza zapobiegać niewyjaśnionemu tyciu. Możliwe jest natomiast, że dawka nie jest odpowiednio dobrana.

Zwróciłabym jednak uwagę na Pani sposób odżywiania - nie znam Pani wzrostu i masy ciała, ale podaż poniżej 1300 kcal, przy codziennej aktywności fizycznej wydaje się być za niska dla większości osób. Być może Pani dieta jest zbyt restrykcyjna, a ćwiczenia zbytnio obciążają organizm. W tej sytuacji organizm zamiast redukować tkankę tłuszczową, spowalnia metabolizm, aby uzyskać energię niezbędną do utrzymania podstawowych procesów życiowych. Zbyt niska podaż energii utrzymuje również organizm w permanentnym stresie, co długofalowo może doprowadzić do większego rozregulowania gospodarki hormonalnej. Warto również pamiętać, że tarczyca do odpowiedniego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej dawki węglowodanów. Zbyt mała ich podaż będzie pogłębiała problem. Zachęcam do kontaktu z dietetykiem, który pomoże Pani ustalić dietę, która zaspokoi Pani zapotrzebowanie na składniki odżywcze i pozwoli zdrowo redukować tkankę tłuszczową, bez szkody dla zdrowia i samopoczucia.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

warto również przeczytać: Hashimoto - z czym to się je?

http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/hashimoto-z-czym-to-sie-je.html?c=8