Dlaczego waga nie spada przy diecie redukcyjnej?

Rozpoczęłam dietę redukcyjną, ponieważ znacząco przytyłam (z 53 na 60, przy 162 wzrostu) poprzednio stosowalam kilka diet, z efektem jojo niestety.. teraz stosuję dietę 1500 kcal, trening 3-4 razy w tygodniu po godzinę, stosuję 188g węglowodanów, 50g tłuszczu i 75g białka, niestety waga stoi w miejscu.. gdzie popelniam bład?

Witam
Nie tylko matematyka ( ilość kcal) ma znaczenie. Godziny posiłków, forma ich urozmaicenia, picie wody, wysypianie się. Radzę wizytę u dietetyka, który szczegółowo przeanalizuje Pani jedzenie i pokaże błędy.

Magdalena Maciejewska
dietetyk Bydgoszcz
http://www.maciejewska.eu

Dzień dobry,
Najprawdopodobniej dieta 1500 kcal jest zbyt restrykcyjna i przy intensywnych treningach Pani organizm broni się przed chudnięciem.
Dodatkowo zbyt niska kaloryczność diety wiązać się będzie z kolejnym efektem jo-jo.

Musi mieć Pani świadomość, że nasz organizm magazynuje tkankę tłuszczową w celu przetrwania i wcale nie lubi się jej szybko pozbywać. Każdy okres głodu natomiast (w tym diety niskokaloryczne) powoduje jeszcze większą potrzebę magazynowania energii w tkance tłuszczowej. Dlaczego tak się dzieje?

Lubię opisywać to jako moment polowania.
Proszę sobie wyobrazić, że nasi przodkowie, aby zjeść, musieli upolować jakieś zwierzę. Tropienie zajmowało sporo czasu, a same łowy nie zawsze kończyły się zdobyciem pożywienia. Głód był coraz silniejszy. Aby przetrwać taką sytuację, organizm zwalniał metabolizm i oszczędzał energię. Kiedy już udało się znaleźć pokarm, większość energii, którą dzięki niemu otrzymywano, odkładana była na później (jako tkanka tłuszczowa), bo przecież nie wiadomo, kiedy następnym razem będzie można się najeść.

Dzięki temu przetrwaliśmy jako gatunek, jednak aktualnie nasze wspaniałe, stare mechanizmy metaboliczne powodują otyłość i popularny efekt oj-jo.

Polecam skonsultować się z dietetykiem. Jeśli nie ze mną, to innym dyplomowanym specjalistom w Pani okolicy. Niekiedy warto zasięgnąć porady i raz na zawsze mieć problem jo-jo z głowy. :)

Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia,
Marek Aleksander Przondo
Dyplomowany dietetyk
http://dietetyczny.guru/
http://facebook.com/dietetycznyguru/

Kamila Ziemann Dietetyka

Witam,
a czy przed ustawianiem diety robiła Pani sobie niezbędne badania? (tarczyca, cukier itp.). Jest to ważne z tego względu by wiedzieć na czym powinna, a na czym nie powinna się opierać dieta. Kalorie nie są najważniejszym czynnikiem, najważniejszym czynnikiem są makroskładniki (odpowiedni dobór tłuszczy, węglowodanów oraz białka). Winowajcą stania wagi może być obrona organizmu przed zrzucaniem wagi lub np. wysoka podaż węglowodanów. Zalecam wykonanie badań i skorzystanie z usług dietetyka aby ułożyć odpowiedni dla Pani jadłospis.

Pozdrawiam
Kamila Ziemann
www.efektcentrum.pl

Witam serdecznie,
ciężko jest stwierdzić co robi Pan źle, że waga nie spada ponieważ nie wiem jak wygląda Pani jadłospis ani styl życia. Rozgład składników odźywczych oraz kaloryczność diety to nie wszystko.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi na maila swój przykładowy dzień - co Pani zjada, jakie porcje, jak często są posiłki, ile czasu po przebudzeniu zjada Pani śniadania a ile czasu przed snem kolację itp. Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy żywieniowe.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk