Stosowanie hormonów przy chęci odchudzania

Witam. Moja bliska mi znajoma wpadła na "pomysł" aby odchudzać się hormonami tarczycy. Hormony te kradnie swojej siostrze, a ona sama jak mi wiadomo, ma tarczycę w normie. Martwię się o nią, bo mówi mi ,że się zaczęła pocić. Ale usprawiedliwia to dosyć dużą nadwagę. I wiem ,że zażywa Euthyrox 50. Jakie mogę być konsekwentnie brania tych hormonów..? Właśnie, to ją może zadowolić.. Nawet jak je powiedziałam, że paradoksalnie przytyje.. ale mi nie wierzy. Jak to z tym jest..? Martwię się o nią.

Postępowanie Pani koleżanki jest szalenie niebezpieczne. Podstawową konsekwencją jest wytworzenie w ogranizmie sztucznego stanu nadczynności tarczycy, co może w konsekwencji doprowadzić do całkowitego rozregulowania organizmu, powstania guzów na tarczycy lub do jej obkurczenia i zaniku naturalnej produkcji hormonów tarczycy. Jeżeli chodzi o spadek wagi to nie jest on w najmniejszym stopniu gwarantowany. Jeżeli koleżanka ma problemy z masą ciała, przy czym nie są one uwarunkowane medycznie, to choć może "nakręcić" metabolizm stosując taką terapię hormonalną to efekt ten nie będzie widoczny. Szczególnie, że wraz ze wzrostem podstawowej przemiany materii wzrośnie prawdopodobnie jej apetyt, więc w konsekwencji bilans wyjdzie na 0. Jeżeli Pani może to najlepiej namówić koleżankę na wizytę u specjalisty (można ją choćby obdarować bonem upominkowym na wizytę u dietetyka), który pomoże jej zrozumieć konsekwencje takiego działania oraz znaleźć dobry sposób na zrzucenie nadmiarowych kilogramów.

Przyjmując hormony tarczycy można wprowadzić się w stan nadczynności tarczycy co będzie się wiązało z przyspieszonym metabolizmem (stąd nadmierna potliwość). Wraz z przyspieszonym metabolizmem powinniśmy tracić kg jednak nie ma takiej gwarancji - Euthyrox nie jest lekiem odchudzającym, a sam stan nadczynności tarczycy jest dla naszego organizmu znacznie gorszy w skutkach niżej kilka kilogramów więcej.