Strach przed wystąpieniem nagłej biegunki

witam,mam 18 lat,ostatnio obawiam się chodzenia do szkoły,ponieważ zaraz boli mnie brzuch i mam wrażenie,że zaraz dostanę biegunki,mój problem trwa już od miesiąca odkąd musiałem wyjść z lekcji z powodu biegunki,teraz boję się,że to się powtórzy,nie wiem czy to jest związane ze stresem czy może z jakąś chorobą żołądka,proszę o pomoc,bo nie mogę już z tym dać sobie rady,w szkole nic nie jem z obawy przed nagłą biegunką,opuszczam szkołę w trakcie zajęć,bo nie chcę być zmuszony wychodzić z lekcji:(

Witam,

Dla niektórych osób nagłe wyjście z lekcji i znalezienie się w związku z tym w centrum uwagi klasy może być mocno stresującym przeżyciem...

To, co opisujesz, wygląda jakbyś obawiał się powtórki takiej sytuacji i czuł lęk na samą myśl o konieczności ponownego wyjścia do toalety w czasie lekcji. Zwykle silny lęk manifestuje się płytszym oddechem, szybszym biciem serca i poceniem się, ale u niektórych osób może również powodować pojawianie się bólu brzucha.

Ból brzucha z kolei powoduje, że zaczynasz obawiać się jak to będzie gdy nagle będziesz musiał wyjść z lekcji. Te obawy nakręcają lęk, zaś lęk z kolei może powodować ból brzucha... W terapii taki mechanizm nazywamy błędnym kołem.

Aby przerwać to błędne koło możesz spróbować ćwiczeń z rozpoznawaniem swoich myśli. Są one fajnie przedstawione w książce "Umysł ponad nastrojem". Możesz też spróbować konsultacji psychologicznej. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala szybko uporać się z tego typu problemami.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do równowagi :)

Witam,
w pierwszej kolejności warto byłoby skontaktować się z lekarzem 1-szego kontaktu. jeśli okaże się, że Pana dolegliwości nie maja podłoża somatycznego, może być tez tak, że mają podłoże psychiczne, wówczas najlepiej byłoby skonsultować się z psychologiem, z tego co Pan pisze już narosło sporo stresu i leku wokół tego co się wydarzyło, a wcale tak nie musi być! W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości proszę o bezpośredni kontakt. Pozdrawiam.