Stwierdzenie depresji a leczenie lekiem Citabax

W grudniu stwierdzono u mnie depresję. Boję się brać leki przypisano mi citabax. Mam lęki, nie mam ochoty wstawać w nocy do dziecka nie kontroluje swojej agresji, szybko się denerwuje, jestem chorobliwie zazdrosna o męża,mam częste koszmary, często mam myśli że ktoś z bliskich umrze z byle pierdoly. Ostatnio jest troszkę lepiej bez leków czy mogę się wyleczyć bez zażywania leków. Skierowano mnie do szpitala ale pani dr. Zmieniła szpital na leczenie w domu. Proszę mi pomoc bez leków :(

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Witam
Wydaje mi się, że leczenie depresji tylko lekami nie będzie całkiem skuteczne. Lepsze jest połączenie leczenia lekami i psychoterapią. A psychoterapia w leczeniu depresji jest niezbędna. Może Pani obejść się bez leków, ale nie bez psychoterapii. Przyczyna depresji leży zawsze w psychice człowieka i trzeba tą przyczynę zbadać, aby skutecznie sie wyleczyć z depresji.
Pozdrawiam
Agata Dusza

Dzień dobry!

Równoległą drogą leczenia opisanych przez Panią dolegliwości jest psychoterapia - czyli stały, regularny kontakt z psychologiem. Jest ona jednak uzupełnieniem, ale najczęściej nie może zastąpić farmakologii. Jeśli lekarz psychiatra przepisał Pani lek, prawdopodobnie jest to najlepsza możliwa decyzja i właściwy sposób leczenia Pani choroby.

Pozdrawiam!