Swędzenie odbytu i okolic intymnych po antybiotykoterapii

Po kuracji antybiotykiem, który brałam na zapalenie gardła zauważyłam swędzenie odbytu, oraz narządów płciowych. Już prawie tydzień smaruję te miejsca kremem clotrimazolum. Narządy płciowe swędzą trochę mniej, lecz odbyt dalej mocno swędzi, zwłaszcza podczas wypróżniania się, a nawet oddawania moczu. Dzisiaj zauważyłam także, że odbyt jest czerwieniony oraz skóra w przedziałku pośladków jest fioletowa. Co to może być? Skąd ta fioletowa skóra? Czy to mogą być owsiki czy coś innego?

Lek. Marta Gryszkiewicz

By mogło być to zarażenie owsikami musiałaby mieć Pani kontakt z osobą uprzednio zarażoną. Często nosicielami tego pasożyta są dzieci uczęszczające do żłobka lub przedszkola. Bardziej prawdopodobną przyczyną jest poantybiotykowa grzybica okolicy krocza. Schorzenie wymaga weryfikacji klinicznej. Proszę zgłsić się do ginekologa. Prawdopodobnie będzie wskazane zastosowanie leków przeciwgrzybiczych silniejszych od Clotrimazolum, wydawanych na receptę.