Sygnały powrotu depresji

Mam 20lat i zacznę od tego, że miałam próbę samobójczą 6 lat temu. Miałam 14 lat. Stało się to przez depresję która trwała rok. Drugą próbę samobójczą miałam po nawrocie depresji mając 16 lat. Było wszystko okejas, ze względu na to że trafiła mi się normalna pani psycholog. Wszystko było idealnie dopóki nie zaczęłam zauważać typowych u mnie sygnałów powrotów depresji.Wiem jak je rozpoznać bo mając 18,5 lat znowu powróciła, ale ze wsparciem bratowej i chłopaka daliśmy radę.

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Witam, niestety czeka Pania kolejna psychoterapia jesli bedzie chciala Pani z tego wyjsc. Poznawczo behawioralna terapia stworzona została pierwotnie do terapii depresji i jest w takim samym proc. skuteczna co leki przy czym jest duzo mniejsza nawrotowosc.Pozniej warto sie zastanowic nad terapia schematu, w tej terapii mozna znalezc schemat, ktory doprowadza Pania do tego stanu.
Depresja wystepuje tez w chorobie afektywnej dwubiegunowej, warto to wykluczyc.
W stolicy jest mnostwo specjalistow godnych polecenia, prosze o siebie zadbac.
Pozdrawiam.

Witam,
bardzo dobrze, ze jest Pani w stanie zauważać nawroty depresji, to pierwszy bardzo ważny krok, drugim byłoby szukanie pomocy. W tej kwestii ważne dwie rzeczy, po pierwsze proszenie o nią, po drugie robienie tego w sposób taki, który zwiększy szanse na jej otrzymanie. I tutaj ma Pani bardzo duży atut, bo jeśli jest w stanie Pani zauważyć objawy zbliżającej się depresji to może Pani odpowiednio wcześnie zareagować, wtedy kiedy jeszcze jej objawy takie jak przygnębiający smutek, czy też może wszechogarniająca drażliwość nie zdominują Pani całkowicie. Zanim jeszcze nie podejmie Pani próby ulżenia swojemu cierpieniu poprzez próbę samobójczą.
Ciekawi mnie w jakim Pani jest obecnie stanie, co się z Panią dzieje? Może Pani także skontaktować się ze mną bezpośrednio, poprzez maila, może będę mogła jakoś pomóc.
Z tego co Pani pisze, ma Pani już doświadczenie z psychologami, terapia ma duże znaczenie w zapobieganiu nawrotom depresji, może warto byłoby ponownie podjąć próbę terapii. Jest już w Pani ogromny potencjał, bo potrafi Pani rozpoznać objawy nawrotu, może warto pójść o krok dalej. Domyślam się oczywiście, że w obecnej chwili może Pani bardzo cierpieć, jednak warto podejmować wysiłki, mogą one przynieść bardziej trwałą zmianę Pani sytuacji. Pozdrawiam.

Jeśli rozpoznaje Pani objawy zwiastunowe warto zgłosić sie do lekarza prowadzącego i swojego terapeuty. Szybka reakcja- zarówno farmakologiczna, jak i psychologiczna, często daje znacznie lepsze rokowania, szybszą remisję i powrót do satysfakcjonującego funkcjonowania.