Tabletki antykoncepcyjne a miesiączka - czy wszystko jest dobrze?

Witam. Ostatnio męczy mnie jedno pytanie. Mianowicie od trzech lat przyjmuję nieprzerwanie tabletki antykoncepcyjne. Jednakże ostatnie 3 miesiączki są inne niż wszystkie. Po wybraniu całego opakowania tabletek miesiączka pojawiała się w 4. dniu. Ostatnie 3 miesiączki opóźniają się i następują po 5, a nawet 6 dniach po odstawienia tabletek. Nadmienię, że tabletki biorę regularnie o tej samej porze, żadnej nie pomijając. Wówczas krwawienie trwa maksymalnie do 3 dni (w pierwszym dniu jest normalne krwawienie, w dwóch następnych już tylko plamienie - kolor krwi przybiera koloru mocno brązowego, czasem nawet czarnego). Następuje dzień do dwóch dni przerwy, po czym znów dochodzi do plamienia na czas około 2-3 dni. Ten stan rzeczy trochę mnie martwi. Dlatego chciałam zapytać, czy taki stan jest normalny? Czy jednak powinnam niezwłocznie zgłosić się do lekarza ginekologa? Czy być może to tylko stan przejściowy? Dziękuję bardzo za odpowiedź. Pozdrawiam, Reinless

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Słabe krwawienia w czasie przyjmowania tabletek, w porównaniu do fizjologicznych miesiączek, są często obserwowane u kobiet korzystających z tej formy antykoncepcji. W czasie brania tabletek endometrium macicy jest zwykle stymulowane do wzrostu w mniejszym stopniu, niż w naturalnym cyklu płciowym. W efekcie w momencie, gdy dochodzi do złuszczania się wyściółki macicy, jest jej mniej, a krwawienie jest lżejsze.

W Pani przypadku może dochodzić do tego dłuższe utrzymywanie się podwyższonego poziomu hormonów w czasie przerwy w braniu tabletek. W efekcie krwawienie się opóźnia, a po wznowieniu zażywania tabletek ustaje, jednak endometrium nie do końca złuszczone daje o sobie znać przez ponawiające się plamienia. Mogą się pojawić w takim wypadku tzw. krwawienia przełomowe, kiedy zacznie Pani krwawić w zupełnie nieprzewidywalnym i nieregularnym schemacie, pomimo właściwego poziomu hormonów. Pomóc może zmiana tabletek na inne lub całkowite odstawienie ich.

Drugą możliwością jest mniejszy niż kiedyś przyrost endometrium. W takim wypadku, jeśli chciałaby Pani powrócić do obfitszych krwawień miesięcznych, należałoby zmienić tabletki na zawierające więcej estradiolu, który będzie stymulował szybszy wzrost endometrium. Myślę, że może się Pani udać do swojego ginekologa, które po badaniu też coś zapewne doradzi.

Pozdrawiam serdecznie!