To depresja czy po prostu lenistwo?

Moje dni wyglądają podobnie: wstaję rano zmęczona, już na "dzień dobry" nie mam siły, więc robię sobie kawę z myślą, że kofeina mnie obudzi. Usiłuję zająć się dziećmi, domem, ale najchętniej poszłabym spać.

Mam wrażenie ciągłego zmęczenia - zwalam to albo na to, że źle spałam, albo, że pogoda zła. W ciągu dnia mam cały czas poczucie beznadziejności, winy, że robię wszystko nie tak, że jestem zwykłym leniem i nic mi sie nie chce. Usiłuję czytać, ale nie mogę się skupić. Trochę malowałam, ale juz tego nie robię tłumacząc, że przy dzieciach się nie da. Mam dość tych stanów.

To krótki opis, ale to ja - ciągle zadumana, zmęczona, łażę po domu z kąta w kąt i nie widzę sensu. Co robić? Przeciez tak się nie da żyć! Dodam, że to trwa już dość długo.

Witam!

Z Pani listu wynika, że od dłuższego czasu ma Pani złe samopoczucie i ciągle jest Pani zmęczona. Może to być objaw przemęczenia związanego z ilością obowiązków. Pisze Pani, że zrezygnowała z malarstwa, bo ma Pani dzieci. To także może negatywnie wpływać na Pani samopoczucie, bo nie robi Pani tego, co lubi i w czym się Pani spełnia.

W życiu oprócz obowiązków i pracy musimy znaleźć czas na przyjemności i odpoczynek. Powinna Pani spróbować znaleźć taki czas dla siebie - może to być długa kąpiel, zakupy czy wyjście do kina. Również drzemka w ciągu dnia może być dla Pani rozwiązaniem. Kilka minut odpoczynku regeneruje organizm i daje energię do dalszej pracy. Proszę znaleźć odpowiedni dla Pani rodzaj bycia samej ze sobą i odpoczynku, sprawdzić, jak się Pani wtedy poczuje i postarać się nie obwiniać się o ten czas.

Ma Pani prawo do zadbania o siebie. Jeśli jednak nie zauważy Pani poprawy po krótkim czasie, to warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą i upewnić, czy nie dolega Pani nic poważnego. Wizyta u psychiatry pomoże wtedy znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla Pani problemu.

Pozdrawiam