Toczeń układowy a dieta

Pytanie do dietetyka:Biore na Toczen ukladowy od 2010 nadal Metypred.Od 2015 r.ustalono mi stawke 4 mg co 2gi dzien jest nadwaga ok.10 kg nie moge schudnac malo jem.Ograniczylam slodycze ale ostatnio codz.jem 1 loda na patyku MAGNUM SILVER. Duzo codziennie chodze, 4te pietro zamieszkania bez windy, mieszkam sama, wszystko w domu robie sama, Mam wiec ruch.O co chodzi???

Metyped należy do leków sterydowych, które wpływają na funkcjonowanie tkanki tłuszczowej - choć jest to jeden z łagodniejszych środków przy długim okresie stosowania może wywołać działania niepożądane w postaci gromadzenia tkanki tłuszczowej. Jeżeli lecznie jest właściwie dobrane to może Pani skonsultować swoją dietę ze specjalistą - być może można w niej wprowadzić zmiany mające na celu zminimalizowanie wpływu leków na masę ciała.

Szanowna Pani,
Zwiększenie masy ciała może być spowodowane przyjmowanym lekiem. Doradzałbym konsultację z dietetykiem, który dietą i zaleceniami żywieniowymi zniwelowałby takie działanie Metypredu.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
http://www.swiatodzywiania.pl